Kubatura budynku – czym jest i jak ją obliczyć?

8 grudnia 2023

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Przy projektowaniu i realizacji takiego zamierzenia należy uwzględnić szereg kwestii, a jedną z istotnych jest kubatura budynku, wyrażana w wartościach netto oraz brutto. Dowiedz się, co to jest za pojęcie, jakie jest jego znaczenie w procesie projektowania, oraz w kwestiach formalno-prawnych i sprawdź, jak poprawnie obliczyć tę wartość.

Czym jest kubatura budynku?

Wartości i wzory matematyczne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Nie inaczej jest w przypadku kubatury, oznaczającej nic innego jak objętość budynku. Jest to miara przestrzeni zawierającej się wewnątrz domu, obejmująca zarówno powierzchnię użytkową, jak i wszelkie przestrzenie techniczne, np. piwnice czy strychy. Wartość ta wyrażana jest w metrach sześciennych (m³) i stanowi jeden z najbardziej podstawowych wymiarów obiektu budowlanego. Warto również pamiętać, że w budownictwie wyróżnia się objętość budynku brutto oraz netto.

Kubatura brutto

Aby zrozumieć różnice pomiędzy obiema wartościami, trzeba poznać sposób ich obliczania. Co to jest kubatura w wymiarze brutto? To całkowita objętość budynku, będąca sumą objętości poszczególnych kondygnacji. Jest ona obliczana według wzoru:

Kubatura brutto = powierzchnia całkowita * wysokość

Powierzchnia całkowita to suma metraży zewnętrznych ścian, stropów i dachu budynku. Wysokość to odległość od podłogi do podłogi kolejnej kondygnacji lub warstwy izolacji termicznej.

Kubatura netto

Oprócz wielkości brutto w przepisach budowlanych funkcjonuje również pojęcie netto. Jak nietrudno się domyślić, jest to wewnętrzna objętość budynku, obejmująca jego przestrzeń użytkową. Oblicza się ją według wzoru:

Kubatura budynku netto = suma powierzchni pomieszczeń * wysokość pomieszczeń

Metraż pomieszczenia to w tym przypadku suma powierzchni wewnętrznych ścian, podłóg i sufitów. Wysokość to odległość od podłogi do stropu.

Dlaczego kubatura budynku jest istotna?

Wiedząc już, co to jest kubatura brutto budynku i czym różni się od objętości netto, warto poznać odpowiedź na kolejne pytanie, a mianowicie – do czego przydaje się znajomość tych wymiarów w praktyce? Jak się okazuje, metry sześcienne wpływają na szereg kwestii, takich jak m.in.:

  • funkcjonalność – kubatura jest kluczowym parametrem przy opracowywaniu projektu budowlanego. Architekt musi wiedzieć, ile przestrzeni ma do zagospodarowania, aby stworzyć użyteczny układ pomieszczeń,
  • zgodność z lokalnymi przepisami budowlanymi – w miejscowych planach zagospodarowania oraz decyzjach o warunkach zabudowy często określa się maksymalną kubaturę budynków, które mogą zostać zbudowane na konkretnym obszarze,
  • koszty utrzymania obiektu – objętość pomieszczeń wpływa na wymagania oraz wydatki związane z ogrzewaniem, chłodzeniem oraz wentylacją budowli. Im większa kubatura brutto budynku, tym więcej energii będzie potrzebne do utrzymania odpowiednich warunków wewnętrznych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Świadomość tego, co to jest kubatura i jak ją policzyć, ma istotne znaczenie nie tylko dla właścicieli nieruchomości, ale także dla projektantów, inżynierów budowlanych i urzędników ds. budownictwa. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na objętość obiektu i w razie wątpliwości skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą dokładnie obliczyć metry sześcienne projektowanej inwestycji.

Wg. stanu prawnego na dzień 8.12.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.