Mikroapartamenty – czy warto w nie inwestować?

24 listopada 2023

Rynek nieruchomości nieustannie ewoluuje, oferując inwestorom coraz ciekawsze i bardziej zróżnicowane alternatywy lokowania kapitału. Jedną z nich są mikromieszkania, które cieszą się sporą popularnością ze względu na korzystną cenę. Sprawdź, czy warto zainwestować w mikroapartament o powierzchni w granicach 16 m2, dowiedz się, jaki jest minimalny metraż mieszkania w Polsce i poznaj korzyści, wyzwania oraz inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Czym są mikroapartamenty?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w istocie są lokale, o których mowa w tytule tego tekstu – nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie, gdyż stosownej definicji, póki co nie znajdziemy w przepisach budowlanych. Mikroapartamenty, nazywane także mikromieszkaniami, to niewielkie nieruchomości o powierzchni użytkowej w okolicach 16–23 m2, a więc mniejszej niż minimalny metraż mieszkania, wynoszący w Polsce 25 metrów kwadratowych. Główną cechą tego typu lokali jest to, że oferują one kompleksowe rozwiązania mimo stosunkowo niewielkiej przestrzeni, choć mogą być nawet kilkukrotnie mniejsze od tradycyjnych mieszkań.

Projektowanie mikroapartamentów wymaga więc pomysłowości i efektywnego wykorzystania każdego centymetra kwadratowego. W mikromieszkaniu o metrażu 16 m2 znajdziemy więc z pewnością wielofunkcyjne meble, ukryte schowki oraz wiele innych, innowacyjnych rozwiązań przestrzennych. Jednocześnie nieruchomości te zawierają wszystko, co niezbędne do codziennego życia, włączając w to aneks kuchenny, łazienkę czy sypialnię.

Jeśli chodzi o lokalizację mikroapartamentów, często znajdują się one w centrach dużych miast, z uwagi na bliskość obiektów biznesowych, komunikacji publicznej, atrakcji turystycznych oraz innych udogodnień miejskich. Jednak tego rodzaju zabudowa sprawdza się również na przedmieściach, gdzie z uwagi na większą dostępność gruntów, zdecydowanie łatwiej zrealizować inwestycję.

Czy mikroapartament to mieszkanie?

Wspominaliśmy wyżej, że minimalny metraż lokalu mieszkalnego, zgodnie z § 94 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wynosi 25 m2. Według tego przepisu mikroapartamenty 16 m2 oraz te nieco ponad 20-metrowe nie są więc w Polsce mieszkaniami i w świetle prawa nie można ich tak nazywać. Pomimo tego stanowią one popularne rozwiązanie dla osób, które poszukują niewielkiego lokalu na pobyt czasowy. Zakup mikromieszkania może więc stanowić bardzo atrakcyjny sposób na czerpanie dochodów z wynajmu krótkoterminowego, z jakiego korzysta się w celach turystycznych, biznesowych, edukacyjnych oraz wielu innych.

Budynek zamieszkania zbiorowego – ważna definicja w kontekście mikromieszkań

Należy również wspomnieć, że zgodnie z prawem zabudowa tego rodzaju funkcjonuje w ramach budynków zamieszkania zbiorowego. Mikromieszkań nie należy więc utożsamiać z budynkami wielorodzinnymi, takimi jak bloki mieszkalne. Budynek zamieszkania zbiorowego jest przeznaczony na okresowy pobyt ludzi. Przykłady tego rodzaju zabudowy to m.in.:

  • hotele, hostele oraz pensjonaty,
  • akademiki, domy studenckie, internaty,
  • schroniska dla bezdomnych, ośrodki opieki społecznej, domy seniora,
  • zakłady poprawcze, areszty śledcze itp.

Dla kogo mikroapartamenty mogą być dobrym rozwiązaniem?

Oferta tych kompaktowych lokali, które mimo niewielkiego metrażu oferują lokatorom wszystkie podstawowe udogodnienia, kierowana jest do osób, które szukają czasowego zakwaterowania, przy minimalnych kosztach wynajmu. Mikromieszkania stanowią coraz ważniejszy i coraz bardziej dochodowy sektor rynku najmu krótkoterminowego w związku z rosnącym zainteresowaniem ze strony m.in.:

  • studentów poszukujących dobrze zlokalizowanego lokum blisko uczelni, stanowiącego alternatywę dla akademika,
  • osób zatrudnionych na kontraktach lub pracujących na umowy zlecenia bądź umowy o dzieło,
  • turystów, odwiedzających miasto, aby zobaczyć znajdujące się w nim atrakcje, ale nie potrzebują tak dużego metrażu, jaki oferuje mieszkanie,
  • przedsiębiorców oraz pracowników, którzy przebywają w mieście w związku z organizowanym szkoleniem, konferencją lub spotkaniem biznesowym,
  • osób, które poszukują tańszej alternatywy dla hoteli oraz ośrodków turystycznych,
  • wszystkich, którzy potrzebują noclegu w trakcie kilkudniowego pobytu.

Czy inwestowanie w mikroapartamenty się opłaca?

Po okresie spowolnienia wywołanego pandemią COVID-19, polski rynek najmu krótkoterminowego ponownie rośnie w siłę. Dla osób poszukujących sposobu na czerpanie zysków z nieruchomości mikroapartamenty mogą być więc równie atrakcyjnym produktem inwestycyjnym, co mieszkania o większych metrażach.

Ze względu na niewielką powierzchnię mikromieszkania charakteryzują się niższymi kosztami utrzymania, co z punktu widzenia inwestora oznacza mniejsze koszty. Warto również dodać, że mimo iż ich przestrzeń jest mniejsza od minimalnego metrażu mieszkań, lokale tego rodzaju zazwyczaj są bardzo funkcjonalne, jeśli tylko mają miejsce do spania, podstawowe meble, aneks kuchenny oraz łazienkę.

Wg. stanu prawnego na dzień 24.11.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.