Kupno mieszkania czy wynajem?

23 czerwca 2021

Poszukując lokalu mieszkalnego do celów bytowych, na naszej drodze staje odwieczny dylemat – kupić mieszkanie na własność czy zdecydować się na wynajem? Kupno czy wynajem mieszkania to nie tylko decyzja stricte finansowa, lecz również organizacyjna i inwestycyjna. Które rozwiązanie wybrać w zależności od sytuacji życiowej? Wszystkich rozważających wynajem czy kupno mieszkania zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie determinujące słuszność podjętej decyzji.

Wynajem czy kupno mieszkania – co warto wiedzieć?

Posiadając gotówkę na zakup nieruchomości dla celów mieszkalnych, rozważania „wynajem czy kupno” mają dużo mniejsze znaczenie niż w przypadku konieczności posiłkowania się kredytem hipotecznym. Jeśli planujemy zarabiać na wynajmie mieszkania, posiadanie go na własność również będzie jedyną dostępną opcją.

Jednak co zrobić w przypadku, gdy sytuacja ekonomiczna nie pozwala na zakup od ręki, lecz wymaga związania się kredytem hipotecznym na długie lata?

Wynajem mieszkania posiada kilka zalet, dotyczących przede wszystkim większej elastyczności w zmianie miejsca zamieszkania. Umowa wynajmu przewiduje zazwyczaj dwumiesięczny okres wypowiedzenia, po którym po prostu zwalniamy mieszkanie i przenosimy się w inne miejsce. Jeśli w trakcie wynajmu pojawią się wady techniczne lub defekty związane z codziennym funkcjonowaniem, decyzja o zmianie staje się możliwa do realizacji niemal natychmiast. Wśród czynników powodujących przekroczenie dopuszczalnej granicy dyskomfortu można wyróżnić usterki techniczne, nieprzyjemnych sąsiadów, zbyt duży hałas z pobliskiej ulicy oraz słabe zarządzanie.

Wynajem mieszkania oznacza dużą elastyczność przy zmianie miejsca pobytu, która byłaby nieosiągalna przy posiadaniu nieruchomości na własność. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Również dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, wynajem będzie stanowił jedyną opcję do czasu, kiedy staną się wiarygodnymi klientami w oczach banku.

Wynajem czy kupno – co przemawia za posiadaniem własnego mieszkania?

Rozpatrując kupno czy wynajem mieszkania, warto mieć na uwadze fakt, że ceny nieruchomości rosną w tempie od 5% rocznie wzwyż. Długookresowe wykresy inwestycyjne jednoznacznie pokazują wzrost wartości nieruchomości w długim terminie. Dokonując zakupu mieszkania na kredyt, mamy niejako pewność podniesienia jego ceny w przyszłości. Każda spłacona miesięcznie rata przybliża do pełnej własności, która będzie stanowiła ogromną część osobistego majątku. Wynajmując mieszkanie, płacimy za korzystanie z lokalu, lecz po ustaniu okresu najmu, dalej nie posiadamy nic swojego. Wszelkie zmiany wystroju czy remonty należy uzgadniać z właścicielem, który nie musi się na nie zgadzać. Wynajmowane mieszkanie nie daje pewności co do okresu wynajmu. Właściciel może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę, z zachowaniem ustalonego okresu wypowiedzenia. Wynajem mieszkania to bardzo duże miesięczne obciążenie dla domowego budżetu. Kupno mieszkania na kredyt oznacza najczęściej zmniejszenie miesięcznych wydatków. Rozłożona na kilkadziesiąt lat rata kredytu hipotecznego będzie miała często mniejszą wartość nominalną niż czynsz za wynajem.

Kupno czy wynajem mieszkania – rekomendacje dla inwestorów

Wynajem mieszkania to dobra opcja dla osób żyjących w pojedynkę, które pragną zachować swoją niezależności odnośnie do zmiany pracy i miejsca zamieszkania. Jednak długoterminowa kalkulacja ekonomiczna jednoznacznie pokazuje, że zakup mieszkania na własność stanowi bardziej opłacalny scenariusz. Koszt kredytu hipotecznego wydaje się ogromny, jednak wzrost wartości mieszkań w całym okresie jego spłaty pokrywa tę wartość z nawiązką. Mieszkanie na własność oznacza pełną odpowiedzialność za jego stan techniczny i wyposażenie. Odpowiedzialność to także niezależność i dowolność aranżacji, z której nikomu nie trzeba się tłumaczyć. Mieszkanie, nawet kredytowane, można sprzedać, otrzymując za nie wyższą kwotę niż w momencie zakupu.

Wynajem czy kupno mieszkania to zagadnienie o znacznych konsekwencjach dla finansów rodzinnych. Dla zdecydowanej większości osób zakup mieszkania stanowi korzystniejszą opcję, dającą wolność do decydowania w kwestii wyposażenia oraz pozwalającą na rozpoczęcie budowy rodzinnego majątku trwałego.

Wg. stanu prawnego na dzień 23.06.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.