Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

9 czerwca 2023

Zastanawiasz się, co jest lepszym wyborem – kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? Wiele zależy od układu lokali, ale także ich przeznaczenia, np. na wynajem lub własne potrzeby mieszkaniowe. Pomocne w podjęciu decyzji może być porównanie zalet i wad obu tych rozwiązań. Sprawdź, jakie plusy i minusy mają kawalerki oraz mieszkania typu M-3.

Kawalerka – co to jest?

Kawalerka to potoczna nazwa dla niewielkiego lokalu mieszkalnego składającego się z łazienki oraz jednego pokoju z aneksem kuchennym lub samodzielną niewielką kuchnią. Inne określenia tego typu mieszkań to m.in., garsoniera. Przeważnie metraż kawalerki mieści się w zakresie od ok. 25 do 35 m kw. Współcześnie jednak coraz częściej na rynku pierwotnym pojawiają się kawalerki o zdecydowanie mniejszej powierzchni. Mieszkanie jednopokojowe, ze względu na niewielki metraż, przeznaczone jest do użytkowania dla jednej lub dwóch osób.

Mieszkanie jednopokojowe? Zalety kawalerki

Czy zakup kawalerki to dobry pomysł? Wiele zależy od tego, czy chcesz mieszkanie jednopokojowe przeznaczyć na wynajem, czy wykorzystać je do własnych potrzeb. Kluczowe jest także, jaki układ takiego lokalu jednopokojowego wybierzesz. Poniżej prezentujemy najważniejsze plusy kawalerek. 

 1.  Przystępna cena nieruchomości – kawalerki są zazwyczaj najtańszymi opcjami na rynku nieruchomości. Chętnie wybierane są przez młodych i seniorów.
 2.  Niskie koszty utrzymania – ze względu na mały metraż comiesięczny czynsz czy opłaty za ogrzewanie są niskie.
 3.  Łatwość w utrzymaniu porządku – niewielka przestrzeń kawalerki, zwłaszcza funkcjonalnie urządzona, pozwala na szybkie posprzątanie i odnalezienie niezbędnych rzeczy.
 4.  Ogranicza zbieractwo – kawalerka to dobry wybór dla minimalistów, którzy nie gromadzą rzeczy. Mała powierzchnia skłania do refleksji nad znoszeniem do domu kolejnych rzeczy.

Czy kawalerka ma wady?

Mieszkanie jednopokojowe nie będzie rozwiązaniem dla każdego. Warto więc przed podjęciem decyzji o zakupie czy wynajęciu kawalerki dobrze przemyśleć, czy jest to rozwiązanie dla nas. Mieszkanie w kawalerce wiąże się bowiem z pewnymi uniedogodnieniami. Jakimi? Sprawdź niżej.

 1.  Nieprzyszłościowy metraż – jeśli planujesz powiększenie rodziny, dzielenie przestrzeni ze współlokatorami czy przyjęcie pod własny dach zwierzęcia domowego, kawalerka może z czasem okazać się za mała.
 2.  Brak możliwości przearanżowania – kawalerki zazwyczaj urządza się przede wszystkim funkcjonalnie, aby wykorzystać cały potencjał niewielkiego metrażu. Trudne może być wstawienie do niego nowych mebli czy dekoracji.
 3.  Brak miejsca do życia podczas remontu – w kawalerce nawet szybki remont, taki jak malowanie ścian, wiąże się z koniecznością wyprowadzki.
 4.  Brak miejsca dla gości – kawalerka, zwłaszcza o bardzo małym metrażu, nie jest odpowiednia do przyjmowania czy nocowania gości.

Mieszkanie dwupokojowe, czyli jakie?

Określenie mieszkanie dwupokojowe odnosi się do lokali mieszkalnych składających się z łazienki i dwóch pokojów. Najczęściej w lokalach dwupokojowych z rynku wtórnego są one wzbogacone o standardową, samodzielną kuchnię. W nowym budownictwie najczęściej deweloperzy oferują mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym. Lokale mieszkalne z dwoma pokojami mają zazwyczaj metraż ok. 30-40 m kw. Jest on odpowiedni dla dwóch lub trzech osób, ale często wybierany jest także przez rodziny 2 + 2.  

Zalety mieszkania dwupokojowego – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy mieszkanie dwupokojowe to lepszy wybór niż kawalerka? Zależnie od Twojej sytuacji życiowej, sytuacji finansowej i planów na przyszłość związanych z lokalem, może to być dobra opcja. Sprawdź niżej, jakie plusy ma wynajem lub kupno mieszkania dwupokojowego. 

 1.  Optymalny metraż – mieszkanie dwupokojowe pozwala na wygodne życie parze lub rodzinie z jednym bądź dwójką małych dzieci (dzielących pokój), a także przenocowanie gości.
 2.  Dobra inwestycja – współcześnie coraz częściej poszukiwane są niewielkie mieszkania (zwłaszcza M-3). Trend ten będzie się utrzymywał.
 3.  Niski koszt kupna i utrzymania – ze względu na mały metraż ceny nieruchomości dwupokojowych są nadal przystępne. Jednocześnie koszty utrzymania są nadal na akceptowalnym poziomie.

Czy mieszkanie dwupokojowe ma wady?

Wynajem lub kupno mieszkania dwupokojowego może wiązać się z pewnymi minusami. Nie będzie to z pewnością odpowiedni lokal mieszkalny dla każdego typu rodzin. O tym, jakie wady może mieć mieszkanie dwupokojowe, przeczytasz poniżej.

 1.  Nieodpowiedni dla dużych rodzin – dwa pokoje to za mało do komfortowego życia dla rodzin 2+2 (z nastoletnimi dziećmi) i większych. 
 2.  Niewykorzystany metraż – przy nieprzemyślanym układzie (zwłaszcza na rynku wtórnym) zdarza się, że pokoje są bardzo małe, a kuchnia i łazienka nieproporcjonalnie duże, co utrudnia codzienne życie.

Wg. stanu prawnego na dzień 9.06.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.