Kolejność prac remontowych przy urządzaniu domu – podpowiadamy

25 stycznia 2023

Planujesz generalny remont domu? A może zamierzasz wykończyć nową, niedawno kupioną nieruchomość? Jeśli chcesz, aby prace przebiegły sprawnie, a ich końcowy efekt Cię zachwycił, musisz odpowiednio przygotować się do remontu. Jak wykończyć dom w stanie deweloperskim? Jaka jest kolejność prac remontowych? Podpowiadamy.

Remont domu krok po kroku – zacznij od projektu

Stan deweloperski domu oznacza, że lokum jest wykończone w minimalnym stopniu, ale przygotowane do nadania mu indywidualnego wyglądu. Znajdziesz w nim zatem gotową wylewkę, otynkowane ściany, poprowadzone instalacje, zamontowane okna, drzwi wejściowe i zabezpieczony balkon. Możesz przystąpić do jego urządzania.

Stan deweloperski domu daje Ci pełną swobodę aranżacyjną i wpływ na dobór materiałów. Wykończenie całego domu w stanie deweloperskim to niełatwe zadanie, wymagające ogromu pracy. Urządzenie kuchni, łazienki, salonu, sypialni i innych pomieszczeń zajmuje sporo czasu i energii oraz wiąże się z niemałym wysiłkiem. Aby więc remont przebiegł sprawnie i efektywnie, należy go wcześniej dokładnie zaplanować.

Na tym etapie wybierz więc fachowców, którzy zajmą się realizacją remontu. Zastanów się, czy nie modyfikować układu wnętrza. To dobry moment, aby ustalić ostateczny rozkład pomieszczeń, zamontować podwieszany sufit albo dodać nowe ścianki działowe. Dopasuj do projektu umiejscowienie gniazdek elektrycznych lub układ oświetlenia w pomieszczeniach. Samodzielnie bądź z pomocą architekta zaaranżuj wnętrza. Jeśli planujesz zmianę położenia natrysku i umywalki w łazience albo baterii w kuchni, wykonaj to właśnie na tym etapie prac. Zakup materiały, które będą potrzebne jako pierwsze i zaplanuj, kiedy nabędziesz bądź odbierzesz ze sklepu kolejne partie materiałów wykończeniowych. Starannie zaplanuj kolejność prac remontowych i określ ich harmonogram.

Montaż podłóg

Pierwszym krokiem właściwego remontu domu jest montaż podłóg. Na posadzkach możesz zamontować dowolne wykończenie, w zależności od Twoich preferencji: drewno, panele, kafelki czy naturalny kamień. Pamiętaj też o wyborze i przygotowaniu wszystkich materiałów niezbędnych do wykończenia podłogi – nie tylko desek i glazury, ale też fug, podkładów i listew wykończeniowych.

Aranżacja łazienki i kuchni

Wykończenie stanu deweloperskiego wymaga też starannego zaaranżowania łazienki. Na tym etapie ustaw w niej ceramikę: wannę lub prysznic, umywalkę oraz muszlę klozetową. Określ też, gdzie będzie stało inne wyposażenie, takie jak pralka, szafka łazienkowa czy blat. Samo ich rozmieszczenie, bez montowania, pozwoli Ci zwizualizować wystrój łazienki. Nakreśl ponadto układ urządzeń w kuchni. Jeżeli planujesz kłaść w niej kafelki na ścianach, dokładnie zaznacz ich przebieg.

Wykończenie ścian

Czas nadać wnętrzom docelowy wygląd. Na tym etapie wykończ ściany w całym domu – pomaluj je farbami, połóż tapety lub zamontuj kafelki. Wybieraj produkty przeznaczone do konkretnych pomieszczeń. Na przykład, w łazience glazura musi być wodoodporna, a kafelki w przedpokoju na podłodze powinny cechować się wysoką antypoślizgowością. Wybierając farby, zwróć uwagę nie tylko na ich kolor, ale też właściwości. Dla własnego komfortu zdecyduj się na emulsje, które są przystosowane do łatwego czyszczenia z plam.

Wybór mebli i urządzeń

Po wykończeniu ścian i podłóg, można uznać, że stan deweloperski domu szybko zmierza do etapu „pod klucz”. Już niedługo lokum będzie nadawało się do zamieszkania. Zanim to się stanie, wyposaż nieruchomość w niezbędne meble i sprzęty. Ustaw meble w odpowiednich pomieszczeniach, zamontuj urządzenia AGD i RTV oraz oświetlenie w całym domu. Nie musisz meblować wszystkich pomieszczeń, aby zamieszkać w swoim nowym domu, np. na osiedlu w Jabłonnej pod Warszawą. Na dobry początek wystarczy Ci wykończona łazienka, kuchnia oraz wygodne miejsce do spania. Jeśli jednak zdecydujesz się na kompleksowe wyposażenie domu od razu, pomyśl również o dodatkach do wnętrza. Dywany, wazony, wieszaki, lustra czy tekstylia pozwolą Ci stworzyć przytulne i stylowe gniazdko.

Wg. stanu prawnego na dzień 25.01.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.