Na co należy uważać przy zakupie mieszkania?

21 lipca 2023

Inwestycja w nieruchomość pochodzącą zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, powinna zostać dokładnie zaplanowana i przemyślana w każdym istotnym aspekcie. Jeśli zastawiasz się, na co uważać przy kupnie mieszkania, na które elementy zwrócić uwagę w trakcie odbioru i co oprócz kosztu zakupu i dodatkowych opłat ma wpływ na opłacalność transakcji, ten tekst jest dla Ciebie. Dowiedz się, co uwzględnić, kupując lokum od dewelopera bądź inwestując w lokal z drugiej ręki.

Kupujesz mieszkanie? Na to musisz uważać!

Decyzja o kupnie nieruchomości na cele mieszkaniowe lub inwestycyjne to jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu osób. To nie tylko ogromny wydatek, ale także decyzja, która wiąże kupującego oraz jego bliskich z danym miejscem na wiele lat.

Bardzo często koszty zakupu mieszkania finansowane są zaciąganym na długi okres kredytem hipotecznym, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie, które będą miały wpływ na komfort użytkowania nieruchomości. Do tych kluczowych należą m.in.:

  • lokalizacja i układ pomieszczeń,
  • podstawowe i dodatkowe opłaty przy zakupie mieszkania,
  • stan prawny lokalu i budynku,
  • wybór właściwego momentu na dokonanie zakupu,
  • szczegółowe sprawdzenie i odbiór techniczny nieruchomości.

Podpowiadamy, na co uważać w każdej z powyższych kwestii, zwracając uwagę na istotne, często pomijane aspekty zakupu mieszkań!

Lokalizacja mieszkania

Usytuowanie inwestycji to jeden z najważniejszych – obok kosztów zakupu czy powierzchni – czynników, na które musisz zwrócić uwagę przy transakcji. Przed podpisaniem umowy upewnij się, że odległości do szkoły, miejsca pracy, sklepów, placówek medycznych czy punktów usługowych nie są zbyt duże. Idealnie, jeśli w bliskim sąsiedztwie budynku znajdują się również tereny rekreacyjne, a lokalne firmy nie prowadzą żadnych uciążliwych działalności. Sprawdź także, czy sama okolica cieszy się opinią bezpiecznej.

Układ funkcjonalny mieszkania

Jeśli chodzi o układ pomieszczeń w mieszkaniu, przy kupnie zwróć uwagę na umiejscowienie okien względem stron świata. Za optymalne usytuowanie dla osób ceniących sobie dużą ilość światła słonecznego w ciągu dnia oraz naturalne docieplenie wnętrz, uznaje się ekspozycję od strony południowo-zachodniej. Jeśli lubisz wstawać wraz ze świtem, wybierz lokal, w którym okna sypialni wychodzą na wschód. Przeprowadzając odbiór, upewnij się, że rozkład lokalu daje możliwość ewentualnej przebudowy lub podziału – dzięki temu dopasujesz mieszkanie nie tylko do aktualnych, ale również przyszłych potrzeb.

Koszty zakupu mieszkania

Jeśli kupujesz nieruchomość, musisz wiedzieć, czym cena ofertowa różni się od transakcyjnej. Jako kupujący nie tylko możesz, ale nawet powinieneś negocjować finalny koszt zakupu mieszkania. Ten może być uzależniony od wielu czynników, takich jak lokalizacja i metraż lokalu, kondygnacja w budynku, standard wykończenia, rodzaj osiedla czy typ zabudowy.

Kupując lokum przy wsparciu biura nieruchomości, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, tak samo, jak w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Warto również przeprowadzić analizę kosztów utrzymania lokalu, biorąc pod uwagę ceny prądu, gazu i ogrzewania oraz pozostałe wydatki i opłaty.

Sytuacja prawna mieszkania

Równie istotne co lokalizacja i odbiory techniczne jest to, czy lokal jest wolny od wad prawnych. Planując zakup od dewelopera, zapoznaj się z prospektem informacyjnym, w którym znajdziesz informacje dotyczące m.in. sposobu finansowania budowy.

Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku wtórnego? Tu sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Z całą pewnością warto sprawdzić księgi wieczyste, dowiedzieć się, czy właściciel nie ma długów lub zobowiązań oraz upewnić się, że prawa do lokalu nie są ograniczone przez hipotekę lub służebność względem osób trzecich.

Wybór właściwego momentu na dokonanie zakupu

Jeśli zależy Ci na poniesieniu jak najniższych kosztów, musisz wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na dokonanie transakcji. Z reguły deweloperzy skłonni są do zaproponowania atrakcyjnej ceny na wczesnym etapie realizacji oraz w momencie, gdy w inwestycji pozostają ostatnie lokale. Zakup istniejącego lokum jest bezpieczniejszy, ponieważ pozwala dokonać odbioru oraz upewnić się, że wszystko zostało wykonane zgodnie z zapisami projektu i umowy przedwstępnej.

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania

Podpisaniu umowy przenoszącej własność nieruchomości ze sprzedającego na nabywcę, powinno towarzyszyć sprawdzenie lokalu od strony technicznej. Pamiętaj, by przeprowadzając odbiór mieszkania, zwrócić uwagę na to, czy ściany i posadzki są równe, a kąty pomiędzy nimi proste.

Kupując lokal w stanie deweloperskim, upewnij się też, że okna i drzwi zostały zamontowane prawidłowo, a ich użytkowanie nie sprawia problemów. Bardzo ważne jest też przetestowanie instalacji oraz ogólna ocena stanu technicznego i wizualnego wszystkich pomieszczeń. Wykonanie odbioru powinno zostać potwierdzone odpowiednim protokołem.

Wybierz sprawdzonego dewelopera

Wiesz już, na co uważać, kupując mieszkanie, co wpływa na koszty jego zakupu i jak przeprowadzić odbiór techniczny nieruchomości. Chcąc nabyć lokum prosto od dewelopera, wybierz firmę o odpowiedniej renomie i stabilnej sytuacji finansowej, cieszącą się pozytywnymi opiniami klientów. Dzięki temu zyskasz wsparcie na każdym etapie transakcji, jednocześnie unikając niejasnych sytuacji prawnych oraz ukrytych opłat.

Wg. stanu prawnego na dzień 21.07.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.