Świadectwo energetyczne mieszkania – wszystko, co powinieneś wiedzieć

11 sierpnia 2023

Zastanawiasz się, ile energii naprawdę zużywa Twoja nieruchomość i jakie są koszty jej eksploatacji? Narzędziem, które pozwoli uzyskać odpowiedzi na te pytania, jest świadectwo energetyczne budynku lub mieszkania. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na ocenę efektywności obiektu, sprawdź, komu w świetle nowych przepisów potrzebny jest certyfikat i kto może go wystawić oraz zobacz, ile kosztuje opracowanie takiego dokumentu.

Co to jest świadectwo energetyczne nieruchomości?

Wraz ze znowelizowaną w kwietniu 2023 roku ustawą o efektywności energetycznej budynków weszły w życie nowe wymogi dotyczące obowiązku opracowywania świadectw, nazywanych również certyfikatami. Jest to specjalny dokument informacyjny dotyczący charakterystyki nieruchomości lub jej części, np. lokalu mieszkalnego. Jego celem jest dostarczenie informacji o zużyciu energii oraz wydajności danego budynku, pozwalających na ocenę jego faktycznego zapotrzebowania na ogrzewanie. Certyfikat energetyczny mieszkania lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który może wystawić jedynie uprawniony do tego podmiot, powinien zawierać takie dane jak m.in.:

  • charakterystyka nieruchomości – informacje o parametrach obiektu, takich jak rodzaj konstrukcji, izolacja termiczna, zainstalowane systemy grzewcze i chłodzące, źródła energii itp.
  • szacowane roczne zużycie energii do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, produkcji ciepłej wody użytkowej oraz innych potrzeb,
  • sugestie i zalecenia dotyczące podjęcia działań, których celem ma być poprawa efektywności, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów energii.

Certyfikat energetyczny budynku lub mieszkania – kto będzie go potrzebował?

Od 28 kwietnia 2023 roku certyfikat energetyczny budynku lub mieszkania jest potrzebny posiadaczom nieruchomości w przypadku jej sprzedaży. Właściciel, który zamierza zbyć nieruchomość, jest zobowiązany przedstawić świadectwo potencjalnemu nabywcy. Dokument ten ma na celu rzetelne poinformowanie kupującego o efektywności lokalu lub obiektu i związanych z nią kosztów eksploatacyjnych.

Również w przypadku chęci wynajęcia nieruchomości, właściciel musi przedłożyć certyfikat energetyczny mieszkania lub domu przyszłemu najemcy. Na podstawie informacji zawartych na takim świadectwie lokator może ocenić szacowane wydatki na prąd, ogrzewanie czy ciepłą wodę, które dla wielu osób stanowią ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji o wynajmie.

Dokument nie jest natomiast wymagany od właścicieli nieruchomości, którzy w dalszym ciągu zamierzają użytkować ją na własne cele mieszkalne. W takim przypadku nie ma wymogu sporządzania certyfikatu, jednak warto pamiętać, że nawet w tej sytuacji posiadanie świadectwa może pomóc przy planowaniu ewentualnych modernizacji czy inwestycji, mających poprawić efektywność energetyczną budynku lub mieszkania.

Kto może wystawić świadectwo energetyczne budynku?

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy oraz przepisami Prawa budowlanego, uprawnienia do wystawiania tego rodzaju dokumentów mają certyfikowani audytorzy oraz osoby posiadające uprawnienia budowlane, a więc projektanci. Wybór należy do właściciela nieruchomości. Odpowiadając na pytanie, kto może wystawić świadectwo energetyczne budynku, należy podkreślić, że osoba sporządzająca certyfikat dla domu lub mieszkania musi posiadać nie tylko stosowne uprawnienia, ale także wpis do centralnego rejestru audytorów energetycznych.

Dokumenty potrzebne do sporządzenia charakterystyki energetycznej

Aby wystawić certyfikat, uprawniony audytor musi mieć dostęp do odpowiednich dokumentów oraz informacji. W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych inwestor dysponuje większością z nich, jednak właściciele mieszkań część informacji będą musieli pozyskać z zewnątrz, np. od zarządu spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Przy sporządzaniu świadectwa energetycznego nieruchomości niezbędne są m.in.:

  • projekt architektoniczno-budowlany wraz z dołączonym opisem technicznym,
  • wykaz ewentualnych zmian, wprowadzonych w trakcie użytkowania mieszkania lub domu,
  • projekty i dokumentacje instalacji: wodnej, elektrycznej, kanalizacyjnej, klimatyzacji,
  • dane dotyczące systemu grzewczego, parametry zainstalowanych urządzeń grzewczych, kolektorów słonczych czy dodatkowych systemów cieplnych.

Zgromadzenie jak największej ilości danych jest kluczowe z punktu widzenia rzetelności certyfikatu energetycznego. Problematyczne może okazać się skompletowanie całego zestawu danych w przypadku budynków wznoszonych kilkadziesiąt lat temu, które często nie posiadają pełnej dokumentacji technicznej.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Wiedząc już, co to jest świadectwo energetyczne, komu jest ono potrzebne i kto może wystawić taki dokument, warto poruszyć jeszcze kwestię kosztów wykonania opracowania. Właściciele mieszkań w blokach muszą przygotować się na wydatek rzędu minimum 300 zł za pełne wykonanie świadectwa. W przypadku domów wolnostojących koszty zaczynają się od ok. 500 zł. Dokładna cena jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja budynku, jego wielkość, konstrukcja, rodzaj obiektu (np. mieszkalny, użyteczności publicznej), dostępność dokumentacji oraz renoma osoby lub firmy wykonującej audyt.

Wg. stanu prawnego na dzień 11.08.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.