Osiedla otwarte czy zamknięte? Wady i zalety

25 maja 2022

Wybierając mieszkanie idealne dla siebie swoich najbliższych, musisz wziąć pod uwagę szereg istotnych kwestii. Jedną z tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest bezpieczeństwo. Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem będą osiedla otwarte, czy zamknięte? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając zalety i wady obu rozwiązań.

Osiedla zamknięte – czyli jakie?

Aby omówić korzyści i niedogodności związane z mieszkaniem na zamkniętym osiedlu, warto przybliżyć jego definicję. Są to nowoczesne jednostki mieszkalne, otoczone płotem lub murem, wyposażane w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak monitoring, szlabany wjazdowe, blokady oraz nadzór personelu. Jak są więc plusy i minusy mieszkania na strzeżonym osiedlu?

Nowe osiedle zamknięte – zalety i wady

W istocie nowoczesne osiedle zamknięte ma wiele zalet, których nie sposób bagatelizować. Przede wszystkim, obecność ogrodzenia znacznie utrudnia dostęp osób nieuprawnionych do naszej nieruchomości. W połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi daje to zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego, zamknięte osiedle to często oznaka prestiżu, co dla wielu jego mieszkańców nie jest bez znaczenia. Na uwagę zasługują również inne udogodnienia, takie jak gwarantowane miejsce parkingowe – zwykle w podziemnym garażu, czy bogato wyposażone części wspólne.

Jako minus zamkniętych osiedli często wskazuje się utrudniony przez ogrodzenia i szlabany dojazd dla służb ratunkowych. Z całą pewnością nie należy tego faktu bagatelizować. Często zwraca się też uwagę na fakt, że odgradzanie się od reszty społeczeństwa sprzyja narastaniu podziałów klasowych.

Nowoczesne osiedle otwarte – czy warto na nim zamieszkać?

Czy w takim razie położone w atrakcyjnej lokalizacji, nieogrodzone nowe osiedle otwarte nie będzie korzystniejszym wyborem? Do zalet takich inwestycji należą z pewnością:

  • możliwość swobodnego poruszania się po okolicy,
  • brak wrażenia nieustannego nadzoru,
  • łatwy dojazd dla karetek, policji, straży pożarnej,
  • nieingerowanie w naturalny układ urbanistyczny miasta,
  • brak poczucia izolowania się od społeczeństwa.

Osiedla otwarte czy zamknięte? Wybór należy do Ciebie!

Zarówno osiedla zamknięte, jak i otwarte inwestycje mają swoje zalety i wady, co pokazał ten tekst. Swobodny dostęp, będący dla jednych oczywistą zaletą osiedla otwartego, inni mogą potraktować jako niedogodność, powodującą, że nowoczesne osiedle zamknięte będzie dla nich lepszym wyborem. Ostateczna decyzja zawsze jest kwestią mocno indywidualną, jednak fakt, że dla wielu osób bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania jest priorytetem, z pewnością nie może dziwić.

Wg. stanu prawnego na dzień 25.05.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.