Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

18 maja 2022

Decydując się na sprzedaż lub zakup nieruchomości, wielu z nas poszukuje profesjonalnego wsparcia. Nie ma się co dziwić – w końcu dla sporej grupy osób tego rodzaju inwestycje nie są codziennością. Naturalnym odruchem jest nawiązanie współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Oczywiście, taka pomoc nie jest darmowa. Ile więc wynosi prowizja za pośrednictwo kupna i sprzedaży i czy warto korzystać z takich usług? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Decydując się na skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości, możesz liczyć na kompleksowe doradztwo oraz na to, że specjalista zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi ze sprzedażą lub kupnem mieszkania. Za co odpowiada biuro nieruchomości? Do jego zadań należą zwykle takie działania jak m.in.:

  • przygotowanie oferty sprzedaży lub nabycia nieruchomości, jej publikacja oraz promocja w branżowych serwisach internetowych,
  • wyszukiwanie ofert sprzedaży dla osób zainteresowanych kupnem,
  • pomoc w wycenie nieruchomości,
  • organizacja prezentacji dla potencjalnych nabywców,
  • sporządzenie umowy kupna-sprzedaży.

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Jak już wspominaliśmy, wynagrodzenie agenta stanowi określony procent od kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania. Zwykle prowizja za pośrednictwo kupna i sprzedaży oscyluje w granicach 2-3% wartości całej transakcji. Jak nietrudno policzyć, w przypadku sprzedaży mieszkania wartego 500 000 zł, będzie to kwota od 10 do 15 tysięcy złotych.

Jednak niektórzy agenci pracują za wyższe stawki – prowizja biur nieruchomości może wynieść nawet 5% wartości transakcji lub więcej. W takich sytuacjach warto dokładnie sprawdzić, co wchodzi w zakres obowiązków biura, by mieć pewność, że jego obsługa warta jest wyższego honorarium.

Prowizja biur nieruchomości – zbędny wydatek, czy inwestycja, która procentuje?

Na pierwszy rzut oka premia za pośrednictwo może wydawać się kolejnym, niepotrzebnym wydatkiem dla sprzedającego lub kupującego. W praktyce jednak, zaangażowanie pośrednika zwykle przyspiesza całą transakcję i pozwala wynegocjować znacznie atrakcyjniejsze warunki. Warto więc pomoc agenta nieruchomości traktować jako inwestycję, która zaprocentuje łatwiejszym kupnem lub sprzedażą nieruchomości, pomagając zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wg. stanu prawnego na dzień 18.05.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.