Smart home – jak urządzić inteligentny dom?

27 sierpnia 2022

W ostatnich latach projekty domów pozwalające na wykorzystywanie inteligentnych rozwiązań cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, którym zależy na nowoczesnych i jednocześnie niezwykle funkcjonalnych wnętrzach. Warto przy tym wspomnieć, że rozwiązania smart home bardzo często podnoszą komfort codziennego życia, ułatwiając wykonywanie niektórych obowiązków lub sprawiając, że możemy łatwiej zarządzać poszczególnymi systemami. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, co to jest inteligentny dom i które elementy odpowiadają za większą wygodę podczas korzystania z wybranych urządzeń, a następnie zaprojektować wnętrza spełniające nasze wszystkie wymagania i oczekiwania.

Czym jest inteligentny dom i systemy smart home?

Zastanawiając się, czym tak naprawdę jest smart home i w jaki sposób wdrożyć tego typu systemy w swoich wnętrzach, warto przede wszystkim pamiętać o tym, że inteligentny dom powinien być dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Obecnie istnieje wiele systemów usprawniających codzienne korzystanie z poszczególnych urządzeń czy dodatków, na przykład możliwość zdalnego sterowania roletami, oświetleniem, temperaturą, klimatyzacją, odkurzaczem, kosiarką czy nawet urządzeniami przeznaczonymi do czyszczenia przydomowych basenów. Mimo to nie wszystkie elementy inteligentnego domu muszą zostać uwzględnione w przygotowywanych dla nas projektach wnętrz – warto zdecydować się przede wszystkim na te urządzenia, które najbardziej ułatwią nam codzienne życie i okażą się inwestycją, z której rzeczywiście będziemy korzystać. Aby łatwiej podjąć właściwą decyzję dotyczącą rozwiązań smart home, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • które codzienne obowiązki okazują się dla mnie najbardziej męczące lub do których z nich odczuwam największą niechęć?
  • o czym najczęściej zapominam, wychodząc z poszczególnych pomieszczeń lub z domu? Czy zależy mi na możliwości zdalnego wyłączenia światła, gniazdek lub innych urządzeń? Czy w przypadku mojego domu dobrym rozwiązaniem byłyby sterowane zdalnie rolety zewnętrzne?
  • które czynności w największym stopniu chcę usprawnić? Czy zależy mi na możliwości zdalnego sterowania piekarnikiem lub kuchenką? Czy przyda mi się możliwość szybszego sprzątania za pomocą nowoczesnych urządzeń?
  • czy zależy mi na systemach wczesnego alarmowania, zdalnie sterowanych kamerach i innych zabezpieczeniach całej nieruchomości?

Decydując się na inwestycję w systemy smart home, warto pamiętać, że powinny one w jak największym stopniu nam służyć i sprawić, aby poszczególne wnętrza były dla nas komfortowe. Z tego też powodu na etapie tworzenia projektów poszczególnych pomieszczeń dobrym pomysłem będzie szczegółowa rozmowa z architektem i wskazanie, na jakich rozwiązaniach najbardziej nam zależy. Dzięki temu zyskamy pewność, że inwestycja w smart home okaże się udanym zakupem i wpłynie na lepszą jakość codziennego życia.

Sterujące urządzenia inteligentnego domu, które pozwalają zmniejszyć comiesięczne rachunki za prąd i wodę

Oprócz tego, że poszczególne elementy inteligentnego domu wpływają na większy komfort domowników i usprawniają wykonywanie wielu codziennych obowiązków, mogą również okazać się godnym uwagi sposobem na większą oszczędność wody czy prądu. Dzieje się tak między innymi ze względu na możliwość zastosowania systemów kontrolujących sterowanie ogrzewaniem lub światłem. W przypadku ogrzewania ciekawym rozwiązaniem stają się inteligentne termostaty, które łączą się z aplikacją na telefonie i pozwalają na bardziej precyzyjne ustawienie temperatury panującej w wybranych pomieszczeniach. Tego typu urządzenia można z powodzeniem wykorzystać podczas różnego rodzaju wyjazdów lub dopasować temperaturę do rytmu życia każdego z domowników.

Oprócz tego niesłabnącą popularnością cieszą się systemy smart home ograniczające niepotrzebne zużycie światła. Takie rozwiązania okazują się szczególnie przydatne w przypadku osób, które niekiedy zapominają o zgaszeniu oświetlenia lub które nie przepadają za długim poszukiwaniem włącznika na ścianie. Wówczas można między innymi zdecydować się na  sterujące urządzenia inteligentnego domu, które będą wykrywały ruch i na jego podstawie uruchamiały lub gasiły oświetlenie. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu parametry można z łatwością dopasować do swoich potrzeb, decydując, kiedy światło ma się wyłączyć, jeśli w danym czasie nie wykryje ruchu lub nawet na jaki kolor ma świecić.

Zastanawiając się, czy inteligentny dom będzie godną uwagi inwestycją, warto także zwrócić uwagę na systemy wpływające na większą oszczędność wody. W tym przypadku wiele osób również decyduje się na rozwiązania bezdotykowe, czyli na czujniki ruchu. Okazują się one niezwykle przydatne w łazienkach – inteligentne baterie umywalkowe, które wykrywają ruch, pozwalają na większą oszczędność wody podczas dbania o codzienną higienę. Tego typu technologie można również spotkać w przyciskach do spłukiwania, w przypadku których możliwość zastosowania bezdotykowych rozwiązań wpływa dodatkowo na zachowanie większej higieny.

Wg. stanu prawnego na dzień 27.08.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.