Urządź pokój dla dziecka – wszystko co musisz wiedzieć

20 sierpnia 2022

Pokój dziecka to jego przestrzeń do zabawy nauki i wypoczynku. Jej przemyślana aranżacja sprawi, że w pełni zaspokoimy dziecięce potrzeby. Choć gust najmłodszych zmienia się wraz z wiekiem, istnieją uniwersalne zasady aranżacji dziecięcego pokoju. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dziecięcy, by był funkcjonalny.

Pokój dziecięcy – minimalna powierzchnia

Kupując mieszkanie w bloku, najczęściej nie mamy większego wpływu na wielkość poszczególnych pomieszczeń. Przyjęło się, że pokój dziecka to zwykle ten najmniejszy. Najlepiej jednak, aby jego powierzchnia wynosiła minimum 11-12m. Ułatwi to przemyślaną aranżację pokoju. Równie istotny jest kształt pomieszczenia. Zdecydowanie bardziej ustawne są pokoje kwadratowe. Wąskie i długie pokoje dziecięce, które jeszcze do niedawna dominowały w naszych mieszkaniach, dość trudno urządzić. Poza tym sprawiają one przytłaczające wrażenie.

Wybierając pokój dla dziecka, zwracamy też uwagę na położenie okien i drzwi. Drzwi wewnętrzne nie powinny być usytuowane w samym rogu pomieszczenia. Z kolei zbyt duża liczba okien ograniczy nam ilość miejsca potrzebnego na ustawienie mebli.

Urządzanie pokoju dla dziecka – oświetlenie

Ważnym elementem wystroju dziecięcego pokoju jest oświetlenie. Oprócz oświetlenia sufitowego w formie plafonu lub lampy wiszącej warto zadbać o doświetlenie strefy nauki. Dlatego biurko stawiamy możliwie jak najbliżej okna, aby zapewnić w tym miejscu dopływ światła dziennego. Wieczorem przyda się lampka biurkowa, przy której uczeń będzie odrabiać lekcje. W pokoju niemowlęcia lub przedszkolaka nie może zabraknąć lampki nocnej o stłumionym i rozproszonym świetle. Ułatwi to pielęgnację maluszka i pomoże tym dzieciom, które obawiają się zasypiania w ciemnym pokoju.

Aranżacje pokoju dziecięcego dla dziewczynki

Pokój dziewczynki to jej królestwo, dlatego w okresie wczesnego dzieciństwa nierzadko dominuje w nim róż. Coraz częściej towarzyszą mu bardziej stonowane kolory, które nieco niwelują cukierkowy efekt. Szarości lub pastele są bardzo wdzięcznymi kolorami i świetnie sprawdzą się, jako tło dla jasnych mebli. Zgodnie z trendem eko można wykorzystać tu dodatki wykonane z naturalnych materiałów. W minimalistycznej aranżacji opieramy się na maksymalnie 3 barwach. Dotyczy to zarówno koloru ścian, jak i ozdobnych tekstyliów.

Staramy się, aby w pokoju panował ład i porządek. W tym celu wyposażamy go w ozdobne pudełka, idealne do przechowywania dziecięcych skarbów.

Pokój dla chłopca – inspiracje

Podobnie jak dziewczynki, również chłopcy mają swoje ulubione kolory. Numer jeden to kolor niebieski. Poza odcieniami błękitu do chłopięcego pokoju pasują pastele w tym delikatne odcienie zieleni, mięty, kolor morelowy albo piaskowy. Stonowane barwy wprowadzają do wnętrza spokojny i wyciszający nastrój. Zbyt intensywne kolory mogłyby dostarczać dziecku zbyt wielu bodźców.

W pokoju chłopca warto zaaranżować kącik zabaw. Przedszkolaki lubią bawić się samochodami. Dywanik z nadrukiem drogi to ulubione miejsce chłopięcych zabaw. Nadmiar energii rozpierającej małego łobuziaka rozładują przyrządy do ćwiczeń – zamontowana na ścianie drabinka lub drążek.

Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu?

Poddasze z uwagi na skosy i nietypowy kształt ścian sprawia trudności aranżacyjne. W przypadku małych dzieci, które nie potrzebują jeszcze wysokich sprzętów, niskie położenie sufitów nie stanowi dużego problemu. Jednak gdy dziecko jest starsze, trzeba pomyśleć o funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni pod skosem. Sprawdzą się tutaj głównie schowki, szuflady i niskie szafki. Dobrym pomysłem jest zamówienie szafy na wymiar. Nowoczesny mebel z drzwiami przesuwnymi pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie okna można ustawić biurko. Zapewni to odpowiednie doświetlenie miejsca nauki.

Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Dzięki bogatej ofercie mebli dziecięcych i młodzieżowych urządzanie pokoju dla dziecka nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Wystarczy wybrać pasujące do wnętrza meble i odpowiednio je rozstawić. Jeżeli metraż pokoju na to pozwala, staramy się zachowywać odstępy pomiędzy poszczególnymi szafkami. Kolekcje modułowe zawierają pasujące do siebie elementy, które są funkcjonalne i estetyczne. W pokoju dziecka nie może zabraknąć głębokiej szafy, regałów na książki lub zabawki, biurka oraz łóżka. Łóżko wyposażone w dodatkowe schowki i półeczki uatrakcyjni wnętrze. Meble do pokoju dziecięcego powinien wyróżniać oryginalny oraz nowoczesny design.

Personalizacja pokoju dziecięcego

Udane aranżacje pokoju dziecięcego nie ograniczają się do pomalowania ścian i doborze mebli czy dodatków. Każde dziecko jest inne, ma inne pasje i zainteresowania. Warto to podkreślić w przygotowanym dla dziecka pokoju. W królestwie przedszkolaka mogą pojawić się figurki postaci z ulubionych bajek. W pokoju starszego dziecka warto wygospodarować półkę na sportowe trofea lub inne ważne nagrody. Pościel z nadrukiem sławnego piłkarza albo ulubionego zwierzątka, to także dobry sposób na podkreślenie dziecięcej indywidualności.

Wg. stanu prawnego na dzień 20.08.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.