Czas trwania i koszt remontu mieszkania – jak to wygląda w praktyce?

18 sierpnia 2023

Bez względu na to, czy planujesz kompleksową modernizację, czy chcesz jedynie odświeżyć swoje cztery ściany, musisz odpowiednio przygotować się do prac remontowych. Z tego artykułu dowiesz się, ile trwa generalny remont mieszkania, jaki jest jego koszt w 2023 roku oraz jak wybrać dobrych fachowców od wykończenia wnętrz i co ująć w kosztorysie. Sprawdź nasz kompleksowy przewodnik i dowiedz się, ile obecnie kosztuje renowacja lokalu o standardowym metrażu przy typowych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Jak przygotować się na remont mieszkania?

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, musisz dobrze przygotować się do swojej inwestycji. Jak zrobić to krok po kroku, aby uniknąć niespodziewanych sytuacji, dodatkowych kosztów czy przestojów podczas wykończenia pomieszczeń? Wystarczy, że będziesz działać krok po kroku, według naszych wskazówek.

 1. Opracowanie projektu – zarówno przy generalnych remontach, jak i przy odświeżaniu mieszkań, warto wyposażyć się w projekt, kosztorys oraz harmonogram prac, określając swoje preferencje, dobór materiałów i przyszły układ przestrzeni.
 2. Dokładne pomiary pomieszczeń – znajomość wszystkich wymiarów pozwoli na odpowiednie zaplanowanie zakupu materiałów oraz sporządzenie dokładnego kosztorysu wykończenia mieszkania.
 3. Wcześniejsze zamówienie materiałów – to ile trwa remont, w dużym stopniu zależy od tego, czy wszystkie materiały zostaną dostarczone na czas, dlatego warto zamówić je z odpowiednim wyprzedzeniem.
 4. Uprzątnięcie i przygotowanie pomieszczeń – przed rozpoczęciem generalnego remontu zabezpiecz mieszkanie i odpowiednio przygotuj powierzchnie, które zostaną poddane modernizacji. Jeśli potrzebny będzie kontener na gruz, zamów go wcześniej.
 5. Zadbanie o formalności – poinformuj sąsiadów o utrudnieniach, wystąp o zgodę na prace wymagające pozwolenia administracji budynku, a jeśli to konieczne – zgłoś roboty w starostwie powiatowym lub zawnioskuj o pozwolenie na budowę.

Na co zwracać uwagę przy szukaniu fachowców?

Mając już projekt i kosztorys prac, możesz podjąć decyzję o tym, czy remont mieszkania przeprowadzić samodzielnie, czy zdecydować się na zlecenie robót ekipie od wykończeń. Pamiętaj, że wybór odpowiednich fachowców jest kluczowy dla pomyślnego przebiegu Twojej inwestycji. Upewnij się, że firma ma doświadczenie w wykonywaniu podobnych prac i może pochwalić się pozytywnymi referencjami od zadowolonych klientów. Jeśli to możliwe, poproś o portfolio zrealizowanych projektów. Pamiętaj, że najlepsi fachowcy mają zwykle długie terminy oczekiwania – jeśli firma dostępna jest „od ręki”, warto zweryfikować umiejętności oraz doświadczenie jej pracowników.

Kosztorys wykończenia mieszkania – co powinien zawierać?

Pamiętaj, że najlepszą odpowiedź na pytanie o to, ile kosztują wykończenie lub remont mieszkania w 2023 roku, da Ci szczegółowy kosztorys, sporządzony na podstawie aktualnych cen materiałów oraz usług budowlanych. Elementy, które powinny się w nim znaleźć to m.in.:

 • lista wszystkich niezbędnych materiałów potrzebnych do przeprowadzenia generalnego remontu lub wykończenia, wraz z ich ilością i cenami jednostkowymi,
 • wycena poszczególnych prac rozbiórkowych, porządkowych, budowlanych i wykończeniowych,
 • ewentualne koszty transportu, wywozu odpadów oraz dostaw materiałów na teren inwestycji,
 • ceny mebli, armatury, sprzętu AGD/RTV i pozostałego nowego wyposażenia,
 • stawki podatku VAT – pamiętaj, że kosztorys wykończenia mieszkania powinien przedstawiać zarówno ceny netto, jak i wartość podatku od towarów i usług.

Ile kosztuje generalny remont mieszkania w 2023 roku?

Branża budowlana została mocno dotknięta wysoką inflacją, co warto wziąć pod uwagę, szacując koszt remontu mieszkania w 2023 roku. To, ile kosztuje generalna renowacja lub wykończenie wnętrz, zawsze zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja i metraż nieruchomości, zakres prac do wykonania czy rodzaj wybranych materiałów, ale także od renomy firmy remontowej czy aktualnej sytuacji na rynku. Pamiętaj, że wykonanie kosztorysu z półrocznym wyprzedzeniem nie ma większego sensu, ponieważ zmiany kosztów materiałów budowlanych są obecnie bardzo dynamiczne.

Poniżej publikujemy orientacyjne ceny za generalny remont mieszkania na podstawie wycen i kosztorysów z pierwszej połowy 2023 roku, w zależności od metrażu lokalu:

 • 40 m – od 75 000 zł do 100 000 zł,
 • 50 m– 107 000-120 000 zł,
 • 60 m– 125 000-160 000 zł,
 • 80 m2 – 150 000-190 000 zł,
 • 100 m– 195 000-250 000 zł.

Jak widać, im większe mieszkanie, tym koszt jego remontu i wykończenia będzie wyższy, z uwagi na wzrost zużycia materiałów oraz konieczność wykonania większej ilości robót. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w 2023 roku ceny poszczególnych prac wykończeniowych również poszybowały w górę, choć tu koszt zależy w dużej mierze od regionu kraju i rodzaju materiałów. I tak wykonanie tynków gipsowych to obecnie koszt ok. 36-44 zł za 1 m2, natomiast malowanie ścian i sufitów kosztuje 15-20 zł za metr kwadratowy. Za ułożenie 1 mgresu fachowcy liczą sobie 80-120 zł, natomiast mozaiki – minimum 150 zł. Montaż paneli podłogowych oscyluje w przedziale ok. 35-44 zł/m2.

Ile trwa remont mieszkania i co wpływa na rzeczywisty czas modernizacji?

Średni czas potrzebny do wykonania generalnego remontu lokalu o standardowym metrażu (ok. 50-60 m2) może wynosić od kilku tygodni do nawet pół roku. Pamiętaj, że to ile trwa remont mieszkania, zależy w dużej mierze od zakresu prac, dostępności materiałów i wykonawców oraz sprawnej organizacji robót. Kompleksowe modernizacje, obejmujące rozbiórki, prace murarskie i wymiany instalacji to przedsięwzięcia na co najmniej kilka miesięcy. Czasami prace przy wykończeniach mogą opóźniać się przez trudności w dostępie do konkretnych materiałów, szczególnie jeśli niektóre elementy są nietypowe lub trudno dostępne na rynku.

Wg. stanu prawnego na dzień 18.08.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.