Warszawska Wola, jako nowa biznesowa dzielnica Warszawy

18 marca 2021

Jeszcze do niedawna warszawska Wola pełniła funkcję typowej dzielnicy poprzemysłowej, w której obok zabytkowych kamienic dominowały nieużywane fabryki i opustoszałe magazyny. Obecnie, na skutek postępującej transformacji, miejsce pięknieje, zmieniając się w jeden z najważniejszych biznesowych obszarów stolicy z blisko milionem metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Niebagatelny wpływ na przekształcenie tej części miasta mają realizowane przez nas inwestycje deweloperskie, takie jak osiedle Miasto Wola, Stacja Kazimierz, czy powstający właśnie biurowiec EQ2.

Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową, której w samej Warszawie jest już ponad 5 mln m2, wymusza transformację poszczególnych obszarów. Jeśli chodzi o inwestycje biurowe Warszawa od lat zalicza się do najdynamiczniej rozwijających się metropolii w Europie i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał odwrócić się w najbliższym czasie. Imponującym przykładem udanej transformacji jest Wola wraz z jej nowoczesną zabudową, której nie powstydziłyby się najbogatsze dzielnice Warszawy.

Transformacja przemysłowej dzielnicy Warszawy

Choć za biurowe zagłębie stolicy nadal uznawany jest Służewiec Przemysłowy, potocznie zwany Mordorem, inwestycje takie jak biurowiec Eqlibrium, znajdujący się w finalnej fazie realizacji EQ2 czy Wola Center, już dziś czynią Wolę jednym z najważniejszych obszarów dla biznesu w stolicy. Niepodważalnym atutem, dzięki któremu dzielnica ta jest wciąż chętnie rozwijana, jest jej atrakcyjna lokalizacja – niemal w samym centrum Warszawy. To ona powoduje, że coraz więcej firm – także tych ze Służewca Przemysłowego – przenosi się do świetnie skomunikowanej, rozsądnie zaplanowanej biznesowej części miasta.

Warto dodać, że jeszcze dwie dekady temu, krajobraz warszawskiej Woli wyglądał zupełnie inaczej. Ta historyczna dzielnica Warszawy pełniła bowiem funkcję najbardziej uprzemysłowionego obszaru miasta, z takimi obiektami jak nieistniejące już Browary Warszawskie, Fabryka Norblina, Gazownia Warszawska czy zakłady „Róża Luksemburg”.

Nowa biznesowa wizytówka stolicy

Obecna transformacja Woli stanowi efekt rewitalizacji połączonej z coraz większą liczbą inwestycji komercyjnych: mieszkaniowych, biurowych i usługowych. To tutaj za kilka lat ma mieścić się nowoczesne warszawskie City – bliskość centrum miasta, dostęp do metra czy komunikacji miejskiej oraz bardzo dobre skomunikowanie dzielnicy z gminami podmiejskimi, czy innymi obszarami Warszawy.

Kształtująca się na naszych oczach nowa biznesowa wizytówka miasta podobnie jak inne najbogatsze i najlepsze dzielnice Warszawy, ma swoje charakterystyczne obiekty. Tylko w ostatnich latach deweloperzy zrealizowali tutaj inwestycje dające kilkaset tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o powstających lub już ukończonych, sztandarowych inwestycjach na Woli – Warsaw Spire, Wola Center, Warsaw Hub, czy EQ2 na zawsze zmienią krajobraz tej części miasta.

Największe firmy wybierają prestiżową lokalizację

Potencjał biznesowy Woli doceniają największe krajowe i zagraniczne przedsiębiorstwa, wybierające tutejsze inwestycje deweloperskie na swoje siedziby. W ostatnich latach to właśnie tutaj pojawiły się centra kompetencyjne takich firm i urzędów jak: BNP Paribas, Goldman Sachs, Samsung, Raiffeisen Polbank, JLL czy Agencja Rynku Rolnego. Widoczna relokacja z innych dzielnic Warszawy, przede wszystkim ze wspomnianego Służewca Przemysłowego, dyktowana jest m.in. prestiżową lokalizacją, lepszym dojazdem czy widocznym, rozsądnym planowaniem, uwzględniającym nie tylko potrzeby biznesowe, ale także życiowe mieszkańców.

Wola ewoluuje na naszych oczach

Dynamiczny i zrównoważony rozwój Woli pozwoli przekształcić ją w jedną z najbogatszych i najlepszych dzielnic Warszawy. Inwestycje biurowe, takie jak wspomniane EQ2, Wola Center czy New Work – Wola Retro stanowią najlepsze świadectwo udanej transformacji, jaką przechodzi obecnie ta niegdyś najbardziej uprzemysłowiona dzielnica stolicy.

Wg. stanu prawnego na dzień 18.03.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.