Rynek pierwotny, a rynek wtórny w Gdańsku

3 marca 2021

Obecnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórym stale rosną i nic nie zapowiada, aby ta tendencja miała się zmienić. Nie inaczej sytuacja wygląda w Gdańsku – jednym z największych polskich miast. Rynek mieszkaniowy w Gdańsku jest dosyć charakterystyczny w skali kraju, ponieważ miasto nie tylko przyciąga perspektywami, ale też w skali roku odwiedza je wielu turystów (w 2019 było ich aż 3,5 miliona). Dlatego zdecydowanie bardziej niż np. w Poznaniu nastawiony jest na przyjezdnych oraz kuracjuszy. Nic dziwnego, że nowe inwestycje budowlane są widoczne niemal w każdej dzielnicy miasta, a ceny za metr plasują się na drugim miejscu w Polsce. W 2019 roku deweloperzy oddali do użytku 7 265 mieszkań.

Należy pamiętać, że rynek wtórny w Gdańsku zawiera wiele pułapek czyhających na nieświadomych kupujących. Pierwszą kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest niejasna sytuacja prawna wielu mieszkań. Niektóre nieruchomości z rynku wtórnego mogą być bowiem obciążone ograniczonymi prawami własnościowymi lub hipoteką, na skutek ustanowienia nieruchomości jako zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Nieświadomy zakup takiego mieszkania może się wiązać z jego utratą w przyszłości na wypadek niewypłacalności poprzedniego właściciela.

Kolejną pułapką dosyć często występującą na rynku wtórnym jest zakup mieszkania z zameldowanym lokatorem. Lampka ostrzegawcza powinna pojawić się wtedy, gdy właściciel mieszkania obiecuje wymeldowanie dopiero po dokonaniu sprzedaży nieruchomości. Aby mieć całkowitą pewność należy żądać od sprzedającego zaświadczenia z urzędu gminy o fakcie wymeldowania każdego z poprzednich lokatorów. Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego całkowicie te problemy eliminuje. Mieszkania deweloperskie są gwarancją bezpieczeństwa i wolności od jakichkolwiek problemów prawnych.

Mieszkania na sprzedaż Gdańsk – jak rozpoznać dobrą inwestycję?

Idealna inwestycja w mieszkanie w Gdańsku powinna spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze, powinna się znajdować w odpowiedniej lokalizacji. Najbardziej atrakcyjne lokale mieszkalne łączą bliskość centrum z prowincjonalnym charakterem otoczenia i wieloma możliwościami odpoczynku od zgiełku miejskiego. Drugą kwestią jest powierzchnia mieszkania – im większa, tym mieszkanie będzie bardziej komfortowe, lecz zarazem droższe i trudniejsze w sprzedaży. Mieszkania do 60 m2 stanowią złoty środek pomiędzy przestronnością a dużym zapotrzebowaniem na rynku wtórnym. Kompleks mieszkalny Atol w Gdańsku spełnia wszystkie powyższe cechy, w związku z czym plasuje się w czołówce ofert mieszkań deweloperskich w Gdańsku.

Kwestią wartą rozważenia już po zakupie nieruchomości staje się jej wykończenie. Wydawanie ogromnych sum pieniężnych na nowinki technologiczne aranżacji wnętrz może okazać się złą decyzją finansową, jeśli w przyszłości pojawi się chęć sprzedaży mieszkania. Żaden z kupujących nie będzie chciał pokryć sumy nadprogramowych wydatków poprzedniego właściciela, wynikających z jego osobistych gustów, a nie z konieczności. Dlatego mieszkanie kupowane pod kątem inwestycyjnym lub dla ewentualności przyszłej odsprzedaży powinno charakteryzować się praktycznym, lecz możliwie ekonomicznym wykończeniem.

Wg. stanu prawnego na dzień 03.03.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.