Rynek pierwotny, a rynek wtórny w Gdańsku

3 marca 2021

Obecnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórym stale rosną i nic nie zapowiada, aby ta tendencja miała się zmienić. Nie inaczej sytuacja wygląda w Gdańsku – jednym z największych polskich miast. Rynek mieszkaniowy w Gdańsku jest dosyć charakterystyczny w skali kraju, ponieważ miasto nie tylko przyciąga perspektywami, ale też w skali roku odwiedza je wielu turystów (w 2019 było ich aż 3,5 miliona). Dlatego zdecydowanie bardziej niż np. w Poznaniu nastawiony jest na przyjezdnych oraz kuracjuszy. Nic dziwnego, że nowe inwestycje budowlane są widoczne niemal w każdej dzielnicy miasta, a ceny za metr plasują się na drugim miejscu w Polsce. W 2019 roku deweloperzy oddali do użytku 7 265 mieszkań.

Należy pamiętać, że rynek wtórny w Gdańsku zawiera wiele pułapek czyhających na nieświadomych kupujących. Pierwszą kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest niejasna sytuacja prawna wielu mieszkań. Niektóre nieruchomości z rynku wtórnego mogą być bowiem obciążone ograniczonymi prawami własnościowymi lub hipoteką, na skutek ustanowienia nieruchomości jako zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Nieświadomy zakup takiego mieszkania może się wiązać z jego utratą w przyszłości na wypadek niewypłacalności poprzedniego właściciela.

Kolejną pułapką dosyć często występującą na rynku wtórnym jest zakup mieszkania z zameldowanym lokatorem. Lampka ostrzegawcza powinna pojawić się wtedy, gdy właściciel mieszkania obiecuje wymeldowanie dopiero po dokonaniu sprzedaży nieruchomości. Aby mieć całkowitą pewność należy żądać od sprzedającego zaświadczenia z urzędu gminy o fakcie wymeldowania każdego z poprzednich lokatorów. Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego całkowicie te problemy eliminuje. Mieszkania deweloperskie są gwarancją bezpieczeństwa i wolności od jakichkolwiek problemów prawnych.

Mieszkania na sprzedaż Gdańsk – jak rozpoznać dobrą inwestycję?

Idealna inwestycja w mieszkanie w Gdańsku powinna spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze, powinna się znajdować w odpowiedniej lokalizacji. Najbardziej atrakcyjne lokale mieszkalne łączą bliskość centrum z prowincjonalnym charakterem otoczenia i wieloma możliwościami odpoczynku od zgiełku miejskiego. Drugą kwestią jest powierzchnia mieszkania – im większa, tym mieszkanie będzie bardziej komfortowe, lecz zarazem droższe i trudniejsze w sprzedaży. Mieszkania do 60 m2 stanowią złoty środek pomiędzy przestronnością a dużym zapotrzebowaniem na rynku wtórnym. Kompleks mieszkalny Atol w Gdańsku spełnia wszystkie powyższe cechy, w związku z czym plasuje się w czołówce ofert mieszkań deweloperskich w Gdańsku.

Kwestią wartą rozważenia już po zakupie nieruchomości staje się jej wykończenie. Wydawanie ogromnych sum pieniężnych na nowinki technologiczne aranżacji wnętrz może okazać się złą decyzją finansową, jeśli w przyszłości pojawi się chęć sprzedaży mieszkania. Żaden z kupujących nie będzie chciał pokryć sumy nadprogramowych wydatków poprzedniego właściciela, wynikających z jego osobistych gustów, a nie z konieczności. Dlatego mieszkanie kupowane pod kątem inwestycyjnym lub dla ewentualności przyszłej odsprzedaży powinno charakteryzować się praktycznym, lecz możliwie ekonomicznym wykończeniem.