Wynajem czy kupno mieszkania – na co się zdecydować?

31 maja 2021

Dylemat co do tego, czy lepiej kupić mieszkanie, czy wynajmować dotyczy zdecydowanej większości osób rozpoczynających dorosłe życie. Gdy z jednej strony pojawiają się marzenia o niezależności i własnym „M”, zaś z drugiej doskwiera wizja niepewnego jutra i spłacania kredytu przez kilkadziesiąt lat, nie jest łatwo o szybką odpowiedź. Zastanawiając się, czy lepszym rozwiązaniem będzie kupno, czy wynajem mieszkania, należy rozważyć wszystkie najważniejsze „za i przeciw” obydwu możliwych decyzji.

Wynajem czy kupno mieszkania – zalety wynajmu

Osoby podejmujące decyzję o „pójściu na swoje” zwykle postanawiają wynająć lokum z prostego powodu: braku wystarczających środków finansowych oraz zdolności kredytowej. Jednak całkiem sporo osób decyduje się na zamieszkanie w wynajmowanym mieszkaniu nie z konieczności, lecz z wyboru. Dlaczego?

Brak kredytu na głowie

To oczywiście największa zaleta wynajmowania lokalu. Jeśli nie chcemy przez następne kilkadziesiąt lat spłacać swojego zobowiązania, a sama konieczność załatwiania wszystkich formalności działa na nas równie deprymująco, dylemat w stylu: kupno, czy wynajem mieszkania rozwiązuje się w zasadzie sam.

Możliwość wyprowadzki w dowolnym momencie

Model życia, w którym osiadamy na wiele lat w tym samym miejscu, powoli odchodzi do historii. W czasach, gdy pracować można z dowolnego miejsca na Ziemi, a wiele sfer naszego życia wręcz wymusza mobilność, nie każdy chce przywiązywać się do jednego lokum.

Brak zmartwień dotyczących remontów

To właściciel wynajmowanego mieszkania odpowiada za niezbędne naprawy i modernizacje. Jeśli nie mamy smykałki do prac remontowych, brakuje nam czasu lub zwyczajnie nie lubimy majsterkować, wynajem okaże się dobrą opcją.

Wady mieszkania w wynajętym lokalu

Oczywiście odpowiedź na pytanie, czy lepszy jest wynajem, czy kupno mieszkania nie może być taka prosta. Bycie najemcą ma także swoje wady. Ta najważniejsza to oczywiście brak możliwości swobodnego rozporządzania nieruchomością. Jednak to nie wszystko. Pozostałe ograniczenia wynajmu to m.in.:

  • przeznaczanie stałej, miesięcznej sumy pieniędzy na mieszkanie, które nigdy nie będzie własnością,
  • uzależnienie od łaski (lub niełaski) właściciela w wielu aspektach,
  • ryzyko nagłego wypowiedzenia umowy przez wynajmującego,
  • wzrost kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania.

Kupić mieszkanie czy wynajmować – najważniejsze korzyści z kupna

Jeśli czujemy, że mieszkanie w wynajmowanym lokalu na dłuższą metę nie jest dla nas, obecnie istnieją inne, równie ciekawe opcje. Jeśli należymy do zdecydowanej większości Polaków, którzy od wynajmu dużo bardziej cenią sobie posiadanie własnego (nawet kupionego za kredyt) lokum, warto rozważyć plusy i minusy takiej inwestycji.

Spełnienie marzeń o własnym domu

Wiele osób, mających za sobą drogę od wynajmu do zakupu podkreśla, że dopiero w swoim mieszkaniu poczuły się naprawdę „u siebie”. Trudno się temu dziwić, gdyż własne mieszkanie lub dom jednorodzinny pozwalają poczuć się właścicielami, a nie tylko lokatorami.

Możliwość urządzenia się po swojemu

We własnym domu to my decydujemy o wystroju, aranżacji wnętrz, wyposażeniu oraz wszystkim tym, co każdego dnia wpływa na nasze życie. Sami podejmujemy decyzje o zmianach i remontach, nie będąc na łasce wynajmującego. Z tej perspektywy odpowiedź na pytanie o to, czy lepsze będzie kupno, czy wynajem mieszkania, również jest łatwa do przewidzenia.

Powiększenie własnego majątku

Zakup mieszkania warto potraktować jako inwestycję w przyszłość, choć własna nieruchomość stanowi ważny składnik majątku już od pierwszego dnia po zakupie. Zwiększamy stan swojego posiadania o nieruchomość, którą kiedyś będziemy mogli sprzedać, wynająć, by zarabiała „na siebie”, lub przekazać swoim bliskim.

Opcja szybszej spłaty kredytu

Własne mieszkanie daje pełnię niezależności, zwłaszcza jeśli uda się szybciej spłacić zaciągnięty kredyt. Jeśli tylko finanse na to pozwalają, warto rozważyć zwiększenie raty i zakończyć zobowiązania wobec banku wcześniej niż po upływie 20 czy 30 lat.

Jakie wady ma kupno mieszkania na własność?

Mówiąc o wadach kupna nieruchomości, wskazuje się zazwyczaj na tę jedną i zarazem najważniejszą: wysoką cenę zakupu. Niestety konieczność zgromadzenia odpowiedniej ilości środków lub sfinansowania inwestycji kredytem sprawia, że wiele stojących przed wyborem: kupno czy wynajem mieszkania, nie ma zbyt dużej alternatywy i decyduje się na wariant z wynajmem. Własne lokum i związane z nim obowiązki to również mniejsza swoboda w zakresie nagłych przeprowadzek, czy drugich podróży. Jednak w ogólnej opinii konsumentów, zdecydowanie lepiej kupić mieszkanie lub dom, niż korzystać z wynajmowanego lokalu.

Wg. stanu prawnego na dzień 31.05.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.