Czy warto kupić miejsce w garażu podziemnym?

5 maja 2023

Coraz większa liczba samochodów poruszających się po ulicach polskich miast powoduje, że problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego są jednym z największych zmartwień osób zmotoryzowanych. W takiej sytuacji nie może dziwić fakt, że planując kupno mieszkania od dewelopera, wielu klientów oczekuje dostępu do prywatnego stanowiska postojowego. W tym artykule zastanowimy się, czy warto kupić miejsce w garażu podziemnym i jakie są atuty takiego rozwiązania.

Miejsce postojowe czy garaż podziemny – co wybrać?

Chcąc nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym z dostępem do parkingu, mamy z reguły dwie możliwości: prywatne miejsce na parkingu naziemnym lub stanowisko w garażu zlokalizowanym pod ziemią. Fakt, że miejsce parkingowe na zewnątrz może być nieco tańsze to w istocie jedyny atut takiego rozwiązania, który de facto kończy dyskusję o jego zaletach.

Zdecydowanie inaczej jest w przypadku podziemnego parkingu, do którego dostęp oferują deweloperzy sprzedający nowoczesne mieszkania z garażem. Odpowiednio zabezpieczona hala garażowa pozwala na komfortowe przechowywanie pojazdu niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Na tym jednak nie kończą się korzyści z posiadania zlokalizowanego pod ziemią stanowiska postojowego. Lista ich zalet jest bowiem znacznie dłuższa i obejmuje nie tylko walory czysto funkcjonalne, ale również kwestie związane z bezpieczeństwem oraz komfortem użytkowym.

Jakie są kluczowe korzyści z posiadania miejsca na podziemnym parkingu?

Ograniczony dostęp do parkingów lokalizowanych pod ziemią przekłada się na znacznie wyższy pozom bezpieczeństwa oraz lepsze zabezpieczenia przed kradzieżą i uszkodzeniem pojazdu. Dodatkowo miejsca w garażach podziemnych zapewniają pełną ochronę przed deszczem, gradobiciem czy wichurami, minimalizując ryzyko potencjalnych zniszczeń. Możliwość zejścia lub zjechania windą bezpośrednio na parking powoduje również, że kierowca nie musi przejmować się odśnieżaniem podjazdu, ani tym, że przy złej pogodzie zmoknie lub przemarznie, idąc do pozostawionego na zewnątrz samochodu.

Na co zwracać uwagę, wybierając mieszkanie z podziemnym garażem?

Wiedząc już, dlaczego warto zarezerwować stanowisko postojowe przy kupnie mieszkania od dewelopera, należy zastanowić się, jakie miejsce w garażu podziemnym wybrać. Pod uwagę trzeba wziąć 3 kluczowe czynniki: wielkość stanowiska, izolację przeciwwilgociową oraz zabezpieczenie hali garażowej.

Rozmiary miejsca parkingowego

Rozmiary stanowisk postojowych w garażach podziemnych muszą odpowiadać wymogom określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z jego treścią, miejsce parkingowe powinno mieć szerokość co najmniej 2,3 m oraz długość 5 m. Co więcej, odległość pomiędzy bokiem pojazdu a ścianą lub słupem nie może być mniejsza niż 0,5 m.

W przypadku miejsc dla osób niepełnosprawnych minimalna szerokość wynosi 3,6 m, a długość – 5 m. Ponadto, na terenie hali powinno być odpowiednie oznakowanie informujące o tym, które miejsca są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Deweloper budujący mieszkania powinien również zapewnić odpowiednią przestrzeń do manewrowania oraz przechodzenia osób.

Izolacja przeciwwilgociowa

Ważnym aspektem jest również odpowiednio wysoki stopień ochrony przed wilgocią. Wybierając miejsce w garażu podziemnym, warto upewnić się, że zlokalizowane poniżej poziomu „0” kondygnacje zostały odpowiednio zaizolowane, dzięki czemu wilgoć nie będzie miała negatywnego wpływu na przechowywane w hali pojazdy. W użytkowanych już obiektach szczególną uwagę należy zwrócić na sposób odprowadzania wód opadowych oraz na to, czy budynek posiada odwodnienie liniowe. Sygnał ostrzegawczy powinny stanowić natomiast ewentualne zacieki na ścianach.

Garaż podziemny, a bezpieczeństwo

W porównaniu z otwartymi i ogólnodostępnymi parkingami podziemne hale garażowe są miejscami o znacznie wyższym standardzie bezpieczeństwa. Chcąc kupić mieszkanie z garażem, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on system kontroli dostępu, np. przez karty magnetyczne lub kody PIN, blokujące wejście osobom nieuprawnionym. Standardem w tego typu miejscach jest również monitoring, nieoceniony przy wyjaśnianiu różnych incydentów, np. stłuczek, kradzieży bądź innych zdarzeń, w których udział biorą kierowcy i pojazdy. Dobre oświetlenie garażu podziemnego to kolejny element, który podniesie jego bezpieczeństwo, podobnie jak fizyczne zabezpieczenia w postaci bram, barier czy szlabanów.

Mieszkania z garażem w Katowicach w ofercie Grupy Waryński S.A.

Ze względu na przedstawione w tym artykule walory mieszkań z garażami podziemnymi, tego typu lokale cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Prywatne stanowisko parkingowe to gwarancja komfortu oraz bezpieczeństwo niezależnie od pory roku. Inwestorów, których interesuje kupno mieszkania w Katowicach, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą inwestycji Osiedla Stacja Ligocka, realizowanej przez Grupy Waryński S.A.

Wg. stanu prawnego na dzień 5.05.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.