Inwestycja w lokal usługowy – jak wybrać idealne miejsce?

12 maja 2023

Osoby, które rozważają otwarcie własnego biznesu lub chcą w przyszłości zarabiać na wynajmie bądź sprzedaży przestrzeni pod usługi, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak wybrać odpowiednią nieruchomość. Jedną z kwestii, które wymagają szczególnego zastanowienia, jest lokalizacja, w której ma znajdować się przyszłe biuro, restauracja czy gabinet kosmetyczny. Na co zwrócić szczególną uwagę, by inwestycja w lokal usługowy okazała się sukcesem?

Lokal usługowy – sprawdzony pomysł na biznes

Zapotrzebowanie na usługi z wielu różnych dziedzin nieustannie rośnie, przez co posiadanie odpowiednio położonej i wyposażonej nieruchomości może okazać się doskonałym sposobem na biznesowy sukces. Otwarcie kawiarni, restauracji, salonu piękności czy klubu fitness, ale także sklepu, biura rachunkowego bądź dowolnego, innego punktu, na który w danym miejscu panuje spore zapotrzebowanie, to doskonały pomysł na czerpanie stałego, atrakcyjnego przychodu. Jednak aby zapewnić sobie zyski, warto nie tylko dokładnie przeanalizować rynek, ale także sprawdzić, gdzie znajduje się odpowiedni lokal usługowy na sprzedaż.

Czym lokal usługowy różni się od użytkowego?

Przeglądając oferty, prawdopodobnie spotkamy się z dwoma kategoriami nieruchomości, takimi jak pomieszczenia usługowe oraz użytkowe. Na czym polega różnica pomiędzy tymi podobnymi określeniami?

Pierwsze z nich oznacza przestrzeń przeznaczoną do prowadzenia działalności handlowej lub gastronomicznej bądź sprzedaży innych usług. Tego typu nieruchomości najczęściej znajdują się w niewielkich budynkach, na parterach inwestycji mieszkalnych lub w centrach handlowych. Charakteryzują się one odpowiednio przestronną powierzchnią, dużymi witrynami oraz dostępem do przestrzeni publicznej.

Natomiast pomieszczenia o charakterze użytkowym to przestrzenie zaprojektowane m.in. do celów związanych z produkcją, magazynowaniem, przetwarzaniem lub obróbką wyrobów. Lokal użytkowy w budynku mieszkalnym lub wolnostojący może posiadać specjalistyczne wyposażenie oraz dostęp do niezbędnych mediów czy rozwiązań konstrukcyjnych. Doskonałymi przykładami są tutaj hale produkcyjne, magazyny czy laboratoria.

Różnica między pomieszczeniami użytkowymi a usługowymi polega zatem na ich przeznaczeniu oraz specyfice wykorzystania. Te drugie przeznaczone są dla firm działających w sektorze usług lub handlu, natomiast pierwsze mogą być przeznaczone także na działalność przemysłową.

Jak wybrać idealny lokal pod świadczenie usług?

Mając na względzie opłacalność swojego biznesu, szczególną uwagę należy zwrócić na położenie, oraz wielkość nieruchomości, w której ma być świadczona działalność. Jak wybrać idealną lokalizację oraz powierzchnię użytkową i o jakich udogodnieniach pamiętać, planując inwestycję w segmencie pomieszczeń usługowych?

Położenie nieruchomości

Kluczową kwestią jest wybór dogodnej lokalizacji. Wielu przedsiębiorców nieprzypadkowo decyduje się na zakup pomieszczenia na terenie nowo budowanych osiedli mieszkalnych. Miejsca, które zamieszkuje lub docelowo zamieszkiwać będzie duża liczba osób, stanowią bardzo atrakcyjną przestrzeń do rozwoju wielu branż, takich jak:

  • handel i sprzedaż,
  • gastronomia,
  • fryzjerstwo i kosmetyka,
  • apteki,
  • warsztaty samochodowe,
  • biura rachunkowe,
  • kluby fitness,

oraz wielu innych. Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup przestrzeni pod usługi na terenie naszego osiedla Stacja Ligocka w Katowicach, mogą wybierać z bogatej gamy atrakcyjnie położonych lokali o różnych metrażach oraz rozkładach.

Powierzchnia użytkowa

Wielkość pomieszczenia to kolejny po lokalizacji istotny czynnik, który wpływa na popularność punktu z usługami. Powierzchnia powinna być dostosowana zarówno do profilu prowadzonej działalności, jak i do liczby zatrudnionych pracowników, jeśli chodzi o lokal użytkowy, a punkt usługowy musi dodatkowo uwzględniać przestrzeń dla odwiedzających firmę klientów. Pamiętać należy również o pomieszczeniach socjalnych oraz sanitarnych, które zgodnie z prawem muszą znajdować się w tego rodzaju nieruchomościach.

Jak znaleźć lokal użytkowy w Katowicach?

Aby znaleźć perfekcyjnie dopasowany lokal usługowy w Katowicach, należy w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby, a następnie porównać je z ofertą nieruchomości dostępnych w stolicy Górnego Śląska. Grupa Waryński S.A. oferuje sprzedaż nowoczesnych inwestycji pod działalność gospodarczą w atrakcyjnych częściach miasta, na terenie nowo powstających kompleksów mieszkalnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do rezerwacji nieruchomości odpowiadających Państwa biznesowym potrzebom.

Wg. stanu prawnego na dzień 12.05.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.