Czynniki wpływające na cenę mieszkania

17 czerwca 2021

Zakup mieszkania dla większości osób stanowi największy wydatek w życiu. Rynek obrotu nieruchomościami funkcjonuje według własnych zasad, które determinują wartość końcową transakcji. Odpowiemy tutaj na jedno z najczęściej zadawanych pytań – jakie czynniki kształtują ceny mieszkań? Przedstawimy zestawienie kilku motorów napędowych dla wartości rynkowej nieruchomości, których warto być świadomym zarówno jako strona kupująca, jak i sprzedająca mieszkanie.

Co wpływa na ceny mieszkań?

Podstawowym czynnikiem, który określa ceny nieruchomości, staje się ich powierzchnia użytkowa oraz parametry fizyczne. Poszukując mieszkania ceny filtrujemy najczęściej w oparciu o maksymalną i minimalną powierzchnię oczekiwaną, które stanowią pierwsze kryterium selekcji. Oprócz kubatury niezwykle ważny staje się także układ pomieszczeń, przestrzeń dodatkowa w postaci piwnicy, miejsca parkingowego, ogólnodostępnej wózkowni itd. Im bardziej funkcjonalne rozwiązania, tym wyższe ceny mieszkań na rynku.

Kolejna kwestia warta rozważenia to typ rynku, na którym dokonujemy zakupu. Ceny mieszkań na rynku wtórnym zależą w dużej mierze od wyposażenia lokalu. Im nowsze meble, lepsze materiały wykończeniowe, tym większa wartość końcowa. Widełki cenowe w tym aspekcie są na tyle duże, że trudno podać jednoznaczny przelicznik cenowy. Zawsze jednak punktem odniesienia dla transakcji na rynku wtórnym będą ceny nieruchomości z rynku deweloperskiego.

Analizując oferty na mieszkania ceny mają bezpośredni związek z lokalizacją osiedla. Mieszkania położone blisko infrastruktury miejskiej, lecz pozostające w zaciszu pobliskiego lasu lub parku, znacznie bardziej obciążą kieszeń inwestora niż lokale znajdujące się tuż przy największej arterii komunikacyjnej. Mieszkania w stolicy osiągają nieraz dwukrotnie większe ceny niż lokale położone kilkanaście kilometrów dalej. Dobra lokalizacja stanowi doskonałą kartę przetargową podczas sprzedaży mieszkania. Osoba kupująca powinna natomiast dokładnie przyjrzeć się terenowi zewnętrznemu pod kątem ewentualnych niedociągnięć, pomagających zredukować cenę wyjściową.

Ceny nieruchomości – pozostałe składniki końcowej wyceny

Oceniając ceny mieszkań, nie możemy zapomnieć o stanie prawnym lokalu jako jednym z najważniejszych determinantów jego wartości. Wszelkie wpisy w dziale III Księgi Wieczystej odnośnie do ograniczonych praw rzeczowych diametralnie obniżają cenę. Kupując mieszkania z rynku pierwotnego mamy gwarancję czystego konta prawnego. Korzystanie z usług wiarygodnego dewelopera pozwala na spokojny sen i daje pewność, że mieszkanie pozostaje wolne od wad prawnych.

Bardzo ważnym czynnikiem staje się również kondygnacja mieszkania. Ceny mieszkań na pierwszym piętrze prawie zawsze osiągną wyższą wartość niż mieszkania na parterze czy ostatnim piętrze. Tę prawidłowość widać szczególnie na rynku wtórnym, gdzie ceny nieruchomości odzwierciedlają szereg dodatkowych uwarunkowań łatwo poddających się ocenie. Jednym z nich jest również jakość zagospodarowania terenu na osiedlu. Nawet najlepiej wykończone mieszkanie położone na osiedlu, gdzie gołym okiem widać zaniedbania administratora, nie ma szans na uzyskanie ceny z najwyższej półki w danym metrażu.

Osoby kupujące bardzo często zwracają uwagę na poziom naświetlenia lokalu. Liczba okien oraz ich kierunek geograficzny mają decydujący wpływ na ilość światła docierającego do pomieszczeń. Okna umiejscowione po stronie zachodniej lub południowej dają nie tylko lepsze naświetlenie, pomniejszając tym samym rachunki za energię elektryczną, lecz również umożliwiają naturalne dogrzewanie mieszkania w okresie jesienno-zimowym.

Zakup mieszkania ceny na rynku

Ceny mieszkań to wypadkowa ogólnej koniunktury gospodarczej, a także relacji popytu do podaży na rynku nieruchomości. Rosnąca inflacja winduje ceny materiałów budowlanych, co natychmiast przekłada się na wartość mieszkań z rynku pierwotnego. Rynek wtórny nie pozostaje w tyle, starając się wyrównać wartości mieszkań od deweloperów. Precyzyjne określenie ceny nieruchomości to zadanie dla rzeczoznawcy majątkowego, który posiada wiedzę i uprawienia do dokonywania wyceny i sporządzenie dokumentu urzędowego potwierdzającego wartość danego mieszkania. Ceny mieszkań stanowią system naczyń połączonych, gdzie poszczególne składniki wzajemnie na siebie wpływają. Rynek nieruchomości cechuje się dużą dynamiką, pozostając w zależności od stanu gospodarki państwowej i postępującej z roku na rok inflacji.

Wg. stanu prawnego na dzień 17.06.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.