Dzielnice w Katowicach – gdzie warto zamieszkać?

7 kwietnia 2023

Zmiana miejsca zamieszkania, czyli zakup domu albo mieszkania w miejscu innym niż dotychczas, to przedsięwzięcie, które może zaważyć na całym życiu rodziny. Jeśli planujesz osiąść w Katowicach, budowane tam nowe osiedla mogą wydać Ci się kuszące – sprawdź, które z nich są warte tego, by się zdecydować na zakup mieszkania w tych okolicach!

Dlaczego wybór części miasta ma znaczenie?

Nawet mieszkając w danym mieście całe życie, trudno jest znać na pamięć wszystkie jego zakamarki, a jeszcze trudniej wnioskować o tym, który z nich jest wartościowy pod względem codziennego życia. Dla każdej rodziny kluczowe będą inne cechy lokalizacji i to na własnych potrzebach warto się skupić. Bliskość do miejsca pracy nie musi być istotna, gdy poruszasz się własnym samochodem, ale wtedy znaczenie będzie miał dobry dojazd – mało korkujące się w godzinach szczytu ulice, dobre drogi. W przypadku osób niezmotoryzowanych, zastanawiających się, gdzie mieszkać w Katowicach, ważna będzie bliskość do przystanków komunikacji miejskiej, nowe ścieżki rowerowe lub odległość pozwalająca na komfortowe pokonywanie trasy do pracy pieszo. Biorąc pod uwagę posiadanie lub chęć założenia rodziny, znaczenie będzie mieć też bliskość żłobków, przedszkoli, szkół oraz sklepów od miejsca zamieszkania. To najważniejsze kryteria, które warto brać pod uwagę, kupując mieszkanie – mogą zaważyć na tym, czy wybierzesz nowe, czy stare budownictwo.

Czy warto mieszkać na nowo wybudowanym osiedlu?

W miarę rozszerzania się miast rozbudowują się tereny, na których dawniej nie było dosłownie nic. To sprawia, że nowe osiedla w Katowicach mają całkowicie nową infrastrukturę – sklepy, placówki, drogi, place zabaw. Ten powiew świeżości sprawia, że bardzo chętnie kupują tam mieszkania młode osoby, które dopiero rozwijają swoją karierę i planują założenie rodziny. Dla nich wygodnie położone lokum w nowym budownictwie o niewielkim lub średnim metrażu może być doskonałą inwestycją, niewymagającą dużej pracy przy utrzymaniu, a pozwalającą się cieszyć własną przestrzenią do wypoczynku po pracy.

Która część Katowic jest korzystna do zamieszkania?

Jeśli zastanawiasz się, które dzielnice Katowic są najprzyjemniejsze, mapa może ułatwić Ci zadanie. Zauważysz na niej, że wiele nowych osiedli budowanych jest na obrzeżach miasta – w pobliżu licznych zielonych terenów rekreacyjnych. To bardzo korzystna lokalizacja, pozwalająca cieszyć się pięknymi widokami z okna i spacerami w miłych okolicznościach przyrody. Z biegiem czasu i tam prawdopodobnie powstaną kolejne bloki, dlatego mając okazję zamieszkać na przykład na Starej Ligocie, która jest świetnie skomunikowana, a przy tym położona na zachodnich peryferiach miasta, warto się nad tym zastanowić. Najbliższe lata mogą wówczas upłynąć bardzo przyjemnie na życiu w naprawdę korzystnych warunkach – bez korków, tłumów ludzi w mieście, hałasów dookoła.

Dlaczego warto wybrać obrzeża Katowic?

Możliwość zamieszkiwania na terenie miasta, z doskonałym dojazdem do pracy i innych ważnych punktów, to bardzo duża zaleta. Jednocześnie kupując własne mieszkanie, marzymy często o odrobinie prywatności, ładnych widokach i możliwości wypoczynku po pracy na terenach zielonych. Niektóre dzielnice w Katowicach właśnie temu sprzyjają – to na przykład Ligota czy Nikiszowiec, Szopienice czy Załęże. Buduje się tam wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, które doskonale nadają się nie tylko jako miejsce do życia dla młodych związanych ściśle z Katowicami, ale również dojeżdżających do pobliskiego Chorzowa, Sosnowca czy Mysłowic w sprawach prywatnych lub służbowych. Dobra lokalizacja mieszkania to przede wszystkim odpowiednia baza wypadowa, dzięki której możesz czerpać wszelkie korzyści z życia w mieście, ale jednocześnie nie czując się nim przytłoczonym. Wybierz ją rozsądnie, dając szansę przede wszystkim nowo budowanym osiedlom – to dzięki nim urbanizacja postępuje, a dzielnice sypialniane dużych miast coraz bardziej sprzyjają dynamicznemu trybowi życia wielu młodych ludzi.

Wg. stanu prawnego na dzień 7.04.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.