Inwestowanie w nieruchomości – wszystko, co warto wiedzieć o tego typu lokatach pieniędzy

16 listopada 2020

Od wielu lat inwestycje w nieruchomości są jednym z najchętniej wybieranych sposobów na ulokowanie kapitału. Trudno się temu dziwić – dobrze umiejscowiona nieruchomość o przyzwoitym standardzie z pewnością będzie cieszyła się popularnością wśród najemców i pozwoli nam na odczuwalne pomnożenie comiesięcznej pensji. Mimo to, aby zapewnić sobie stabilne i opłacalne zyski, warto wiedzieć, w jaki lokal zainwestować oraz w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych sytuacji. W poniższym artykule dzielimy się najważniejszymi informacjami dotyczącymi takiej lokaty środków jak inwestowanie w nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem – wszystkie zalety i wady, o których warto wiedzieć wcześniej

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem to dla wielu osób jeden z najprostszych sposobów na pomnażanie oszczędności. Nie wymaga dużego doświadczenia i w przypadku długoterminowego wynajmu nie zmusza nas do częstego doglądania mieszkania czy cotygodniowych rozmów z najemcami. Z tego powodu stanowi dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić sobie większy stały dochód bez poświęcania wielu godzin na zajmowanie się lokalem.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem okazuje się bardziej opłacalne, gdy wybierzemy konkretną grupę docelową najemców i urządzimy mieszkanie w taki sposób, aby odpowiadało ich potrzebom. Przykładowo, jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania w większym mieście i w pobliżu centrum lub uczelni, bardzo dobra grupa docelowa to studenci. Możemy wówczas umeblować lokal w taki sposób, aby stworzyć kilka niezależnych sypialni oraz funkcjonalną kuchnię i łazienkę. W przypadku mniejszych miejscowości lub lokalizacji na obrzeżach dobrym rozwiązaniem będzie wynajem z myślą o parach czy młodych rodzicach. Takie osoby zazwyczaj decydują się na najem długoterminowy, dzięki czemu nie musimy zbyt często szukać nowych najemców.

Najem długoterminowy nie wymaga od nas tak częstych odwiedzin mieszkania, jak najem krótkoterminowy. Warto jednak pamiętać o tym, że powinniśmy zapewnić najemcom odpowiednie warunki i dbać o prawidłowe funkcjonowanie niezbędnych w codziennym życiu sprzętów. Dlatego też inwestycja w nieruchomości na wynajem w niektórych sytuacjach wymaga od nas dodatkowych nakładów finansowych. Bardzo dobrym zabezpieczeniem na wypadek większych zabrudzeń ścian czy różnego rodzaju uszkodzeń spowodowanych przez najemców jest kaucja. Zazwyczaj wynosi ona jednokrotność czynszu i pozwala na szybkie pozbycie się ewentualnych zniszczeń.

Inwestycje w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy – czy warto się na nie zdecydować?

Najem krótkoterminowy zazwyczaj ogranicza się do kilku dni lub kilkunastu tygodni, co sprawia, że znacznie częściej musimy szukać lokatorów, a także systematycznie dbać o schludny wygląd lokalu. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku najmu krótkoterminowego to właściciel odpowiada za posprzątanie lokalu przed wprowadzeniem się następnych osób. Na szczęście często okazuje się, że dobra inwestycja w mieszkanie może przynieść na tyle dużo korzyści, że skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej nie będzie stanowiło dla nas żadnego problemu.

Wynajem mieszkania na krótszy czas w wielu przypadkach okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż najem długoterminowy. Wynika to z faktu, że apartamenty wynajmowane na kilka dni mają wyższe ceny niż mieszkania, w których płatność odbywa się co miesiąc. Mimo to dla przyjezdnych osób takie apartamenty często są tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż nocleg w hotelach czy pensjonatach. Duża prywatność oraz dobra lokalizacja poszczególnych mieszkań sprawiają, że przez cały rok cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy warto rozpocząć od wyboru najlepszej lokalizacji. Dobrym rozwiązaniem okażą się przede wszystkim większe miasta, w których nie brakuje atrakcji przez cały rok. Co więcej, tego typu mieszkania zyskują większą popularność, gdy znajdują się w pobliżu centrum lub są świetnie skomunikowane z resztą miasta. Należy jednak pamiętać o tym, że turystyka może przeżywać swoje lepsze lub gorsze chwile, dlatego bezpiecznym pomysłem często staje się opcja wynajmu długoterminowego w przypadku, gdy w mieście nie ma zbyt wielu przyjezdnych osób.

Inwestycja w mieszkanie do remontu jako idealny pomysł na zyskanie dodatkowej gotówki

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się również inwestowanie w nieruchomości wymagające gruntownego remontu. Tego typu lokale zazwyczaj wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją i ceną. Wśród propozycji często możemy trafić między innymi na mieszkania znajdujące się w zabytkowych kamienicach, które po odnowieniu cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupujących oraz pozwalają na osiągnięcie większych zysków w wyniku sprzedaży. Taka inwestycja w mieszkanie będzie również idealną propozycją dla osób, które potrafią aranżować wnętrza i poniekąd jest to ich pasja – remont lokalu przeznaczonego w późniejszym czasie na sprzedaż stwarza wiele ciekawych możliwości wystroju oraz stanowi niezwykłe wyzwanie.

Decydując się na inwestycję w nieruchomość, którą po remoncie będziemy chcieli sprzedać, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim warto ocenić stan ścian w wybranym mieszkaniu, a także upewnić się, że w żadnym miejscu nie pojawia się pleśń czy grzyb, które bardzo trudno skutecznie usunąć. Oprócz tego trzeba sprawdzić instalacje oraz stan całego bloku lub kamienicy. Nie bez znaczenia okazują się również sąsiedzi – mieszkanie zlokalizowane w miejscach, w których często organizowane są przyjęcia lub które nie sprawiają wrażenia zbyt bezpiecznych dużo trudniej sprzedać.

Podczas projektowania wnętrz mieszkania przeznaczonego na sprzedaż, podobnie jak w przypadku wynajmu warto zwrócić większą uwagę na naszą grupę docelową. Młodym rodzinom będzie zależało przede wszystkim na bezpieczeństwu dzieci oraz miejscu do zabawy. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zabezpieczone schody, zaokrąglone krawędzie blatów czy wybór farby do ścian, którą bez trudu można domyć. Z kolei osoby szukające głównie nowoczesnych i przyciągających uwagę rozwiązań docenią aranżacje z charakterem, które umiejętnie łączą ze sobą poszczególne odcienie oraz ozdoby.

Wynajem nieruchomości dla firm – w jaki sposób wynająć duże powierzchnie użytkowe?

Ci, którzy mają nieco większe doświadczenie w sprawnym zarządzaniu nieruchomościami, często inwestują w przestrzenie biurowe wyróżniające się dużą powierzchnią. Najmem takich lokali interesują się przede wszystkim firmy, którym zależy na długoterminowej i bezproblemowej umowie. Z tego też powodu wynajem nieruchomości pod biura to w wielu przypadkach jedna z najbezpieczniejszych inwestycji, które nie wymagają od wynajmującego poświęcania prywatnego czasu na doglądanie lokalu. Mimo to nie powinniśmy uzależniać od takiego wynajmu wszystkich naszych dochodów i zadbać o stworzenie poduszki finansowej, która w razie wszelkich kryzysów gospodarczych zapewni nam poczucie stabilizacji.

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości może w niektórych przypadkach generować większe koszty utrzymania. Podobnie jak w przypadku wynajmu mieszkań właściciel odpowiada za sprawność poszczególnych urządzeń oraz dobry stan lokalu. Oznacza to, że w sytuacji różnego rodzaju usterek jesteśmy zobowiązani do ich szybkiego naprawienia na nasz koszt, o ile nie wynikają one z uszkodzeń spowodowanych przez najemców.

Inwestycje w nieruchomości przeznaczone na najem dla firm powinny również wyróżniać się dobrą lokalizacją. W tym przypadku ważna jest sprawna komunikacja miejsca oraz łatwy dostęp do parkingu. Dużą zaletę stanowi również szybki dojazd do biura z prawie każdej części miasta. Ponadto przedsiębiorcy często decydują się na nowoczesne budownictwo, które poniekąd wpływa na wizerunek firmy i zachęca potencjalnych klientów do kontaktu.

Wg. stanu prawnego na dzień 16.11.2020 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.