Jakie rośliny oczyszczą powietrze w Twoim mieszkaniu/biurze?

29 grudnia 2021

Rośliny doniczkowe w domu i w biurze to jedna z najlepszych możliwych dekoracji. Pasują wszędzie – idealnie wpiszą się zarówno w koncepcję supernowoczesnego loftowego wnętrza, gdzie główną rolę odgrywa forma i minimalizm, jak i w sielską, rustykalną aranżację salonu kojarzącego się z rodzinnym ciepłem. Ale nie tylko dla ich urody warto je trzymać – zdrowe kwiaty doniczkowe w domu mogą zrobić dla jego mieszkańców wiele dobrego!

Rośliny oczyszczające powietrze – czy to możliwe?

Podczas procesu fotosyntezy roślina czerpie światło słoneczne oraz wodę i składniki mineralne z gleby, a dwutlenek węgla z powietrza, w zamian oddając nam tlen niezbędny do oddychania. Jednak oprócz tej podręcznikowej wymiany gazów, w liściach niektórych roślin powszechnie spotykanych w domach zachodzą jeszcze inne procesy – absorbują one wiele związków organicznych, na przykład aceton, benzen czy formaldehyd z powietrza. Rzecz jasna, w miejscach, w których występuje silne narażenie na opary tych toksyn, należy stosować odpowiednie środki ochrony oraz oczyszczacze powietrza, jednak w domach, gdzie ich stężenie jest niewielkie – w zupełności wystarczą rośliny oczyszczające powietrze z niewielkich cząstek toksycznych substancji. Przydadzą się one szczególnie w sypialniach, gdzie należy dbać o możliwie jak najbardziej higieniczne warunki sprzyjające zdrowemu spaniu.

Rośliny filtrujące powietrze – gdzie warto je mieć?

Po kwiaty doniczkowe o zdolnościach absorpcji szkodliwych substancji powinny sięgnąć szczególnie osoby zamieszkujące rejony o wysokim poziomie smogu zimą. Także astmatycy i alergicy skorzystają na posiadaniu w swojej sypialni roślin, które pochłaniają wiele toksycznych cząstek. Jednak tak naprawdę w każdym domu będą one przydatne. Nie zawsze konsumenci są tego świadomi, lecz kupując różne farby, lakiery, a nawet panele czy meble, wnoszą do swojego mieszkania wyroby, które uwalniają niewielkie ilości toksyn – na przykład formaldehydu.

Okresem potencjalnie narażającym nas na kontakt z trującymi substancjami jest zima. Wówczas rzadziej wietrzymy mieszkania, do środka może przedostawać się smog z ulicy, a oprócz tego włączamy kaloryfery, przez co na skutek ciepła szkodliwe opary unoszą się w powietrzu. Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu to nie tylko dekoracja, ale też sposób na zdrowe powietrze dla wszystkich domowników!

Jaka roślina wytwarza najwięcej tlenu? Sprawdź i oddychaj swobodniej

Oprócz zdolności wiązania toksyn z powietrza, bardzo ważną cechą roślin filtrujących jest oczywiście wytwarzanie tlenu – aby w domu oddychało się swobodnie. Chcąc zadbać o ten aspekt swojego domu, warto zakupić doniczki z daktylowcem niskim, skrzydłokwiatem czy anturium. Oprócz tego, że świetnie się prezentują, są również dość łatwe w utrzymaniu i doskonale filtrują powietrze!

Dobre rośliny na smog to także palma areka, dracena, rapis wyniosły, sansewieria czy klasyczna paprotka. Te zdrowe kwiaty doniczkowe w domu nie są specjalnie wymagające w uprawie, dlatego doskonale poradzą sobie w większości mieszkań, w różnych warunkach.

Jak stworzyć w swoim domu naprawdę dobry klimat?

W przypadku zamieszkiwania w centrum dużego, zanieczyszczonego smogiem miasta, alergicy powinni pomyśleć o zakupie kilku roślin doniczkowych i znalezieniu im dobrego miejsca w swojej sypialni. Dzięki oczyszczonemu powietrzu w tym pomieszczeniu możliwe jest głębsze oddychanie podczas snu, a co za tym idzie – lepsze wysypianie się, gdyż to właśnie nocą liście produkują najwięcej tlenu.

Rośliny oczyszczające powietrze to absolutny must have w każdym domu! Ustawione nie tylko na parapecie, ale również w innych strategicznych miejscach, na przykład na wytwornej konsoli w salonie lub zawieszone na efektownym kwietniku nad łóżkiem, mogą pięknie dekorować wnętrze bez wrażenia przepychu – nawet gdy jest ich dużo. Wiele popularnych roślin doniczkowych bez trudu można zakupić lub zaszczepić samodzielnie, tworząc sobie w domu mini dżunglę – idealną szczególnie w przypadku mieszkań w centrum miasta bez dostępu do ogródka. Nie tylko obcowanie z nimi, lecz również ich pielęgnacja sprawia mnóstwo przyjemności – koniecznie sprawdź, jak będą prezentowały się rośliny oczyszczające dom ze smogu w Twoich wnętrzach!

Wg. stanu prawnego na dzień 29.12.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.