Stan deweloperski czy pod klucz? Poznaj zalety obu rozwiązań i wybierz odpowiednie mieszkanie dla siebie!

11 marca 2024

Wybór idealnego mieszkania to decyzja, która wiąże się z wieloma rozważaniami – od lokalizacji, przez wielkość, aż po cenę. Jednym z aspektów, przed którym stają przyszli właściciele, jest wybór między mieszkaniem w stanie deweloperskim a takim pod klucz. Dowiedz się więcej o obu rozwiązaniach!

 

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Kupno nowego lokum jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu wielu osób – to nie ulega wątpliwości. Wybierając swoje przyszłe mieszkanie, warto kierować się nie tylko emocjami, ale również szeregiem praktycznych aspektów, które zagwarantują satysfakcję z inwestycji na długie lata.

 • Lokalizacja: wpływa nie tylko na codzienną wygodę, ale również na przyszłą wartość nieruchomości. Zwróć uwagę na dostępność infrastruktury miejskiej, takiej jak sklepy, szkoły czy środki komunikacji publicznej. Ważna jest także bliskość terenów zielonych i miejsc do rekreacji.
 • Cena: budżet, którym dysponujesz, będzie determinował zarówno lokalizację, jak i standard mieszkania. Pamiętaj, aby uwzględnić też dodatkowe koszty, takie jak opłaty notarialne czy ewentualne remonty.
 • Przegląd rynku nieruchomości: zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie przeanalizuj sytuację w branży. Obecne tendencje mogą wpłynąć na Twoją decyzję. Czasami warto poczekać z zakupem lub przeciwnie, skorzystać z ciekawej okazji.
 • Twoje potrzeby i oczekiwania: czy planujesz powiększenie rodziny? Jak ważne są dla Ciebie takie aspekty jak balkon, ogródek i ilość światła naturalnego? Dobór mieszkania powinien odpowiadać Twojemu stylowi życia.
 • Wykończenie: nowe mieszkania oferowane są zazwyczaj w dwóch standardach – deweloperskim i pod klucz.

stan-deweloperski

Stan deweloperski

To popularna opcja dla wielu nabywców, którzy chcą mieć wpływ na ostateczny kształt swojego lokum. Stan deweloperski oznacza bowiem, że nieruchomość jest sprzedawana w momencie, gdy wykonano w niej podstawowe prace budowlane, ale wnętrze nie jest jeszcze wykończone. Brak podłóg, kafelków czy pomalowanych ścian daje nowym właścicielom swobodę w kształtowaniu przestrzeni według własnych preferencji.

Zalety zakupu w takim stanie to przede wszystkim:

 • możliwość personalizacji: otrzymujesz unikatową szansę na stworzenie wnętrza zgodnie z własnymi marzeniami i potrzebami;
 • cena: nieruchomości w tym stanie są zwykle tańsze niż te całkowicie wykończone, co pozwala zaoszczędzone środki przeznaczyć na wykończenie według własnego uznania;
 • gwarancja: w mieszkaniu są nowe instalacje, otrzymujesz też rękojmię od dewelopera.

Wyzwania związane z tym wyborem to:

 • dodatkowe koszty: wykończenie mieszkania generuje dodatkowe wydatki;
 • czasochłonność: proces wykończenia wymaga nie tylko czasu, ale i zaangażowania w nadzór nad pracami;
 • ryzyko wykonawcze: wybór niewłaściwych wykonawców lub materiałów może negatywnie wpłynąć na efekt.

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to świetna opcja dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad procesem wykończenia swojego domu. Wymaga to jednak dokładnego planowania, wyboru materiałów i ekipy remontowej – wtedy dopiero nowe lokum spełni wszelkie oczekiwania.

stan-pod-klucz

Stan pod klucz

Wybór mieszkania pod klucz to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i szybkość wprowadzenia się do nowego domu bez konieczności zajmowania się remontami czy wykończeniem. Mieszkanie w tym stanie jest w pełni gotowe do zamieszkania – od ścian pomalowanych na wybrane kolory, przez eleganckie podłogi, aż po kompletnie wyposażone łazienki i kuchnie.

Zalety mieszkania pod klucz to przede wszystkim:

 • brak konieczności przeprowadzania prac wykończeniowych: do takiego lokum można się wprowadzić niemal od razu po zakupie;
 • pewność ceny: brak tu ukrytych kosztów i niespodzianek finansowych związanych z nieoczekiwanymi wydatkami na remont;
 • wysoka jakość i estetyka: deweloperzy oferujący mieszkania pod klucz dbają o wysoki standard wykończenia z uwzględnieniem nowoczesnych trendów w architekturze i designie.

Wyzwania związane z wyborem takiego mieszkania mogą obejmować:

 • wyższą cenę zakupu: wysoki standard wykończenia często ma przełożenie na cenę lokum;
 • ograniczone możliwości personalizacji: większość decyzji dotyczących wykończenia została już podjęta przez dewelopera;
 • ryzyko niezgodności z oczekiwaniami: gotowe rozwiązania wykończeniowe nie zawsze w pełni odpowiadają gustowi kupującego, co może skutkować koniecznością przeprowadzenia drobnych zmian czy modyfikacji.

Wybierając mieszkanie pod klucz, otrzymujesz nie tylko bezproblemową przestrzeń gotową do życia, ale także pewność, że każdy szczegół Twojego nowego domu został dopracowany z myślą o komforcie i estetyce. To doskonała opcja dla osób, które cenią sobie czas i wygodę, a także dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby samodzielnie zajmować się procesem wykończenia wnętrza.

Inwestycje mieszkaniowe Waryński

Jeśli jesteś na etapie rozważania swoich opcji i szukasz lokum, które będzie spełniało wszystkie Twoje oczekiwania, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W portfolio dewelopera Waryński już niebawem znajdziesz szeroki wybór mieszkań zarówno w stanie deweloperskim, jak i pod klucz – wszystkie zlokalizowane w atrakcyjnych lokalizacjach i zaprojektowane z myślą o komforcie i funkcjonalności.

Wg. stanu prawnego na dzień 11.03.2024 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.