Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

26 stycznia 2021

Inwestowanie w nieruchomości może stać się bardzo ciekawym i przynoszącym duże zyski zajęciem. Rynek nieruchomości cechuje się dużą różnorodnością, a co za tym idzie – ogromną liczbą możliwości na pomnażanie kapitału. Nieruchomości dla wielu osób pełnią funkcję bezpiecznej przystani dla kapitału, z nadzieją na sprzedaż w późniejszym terminie z zyskiem. Inwestorzy poszukujący nowych obszarów obrotu kapitałem, powinni spojrzeć na rynek nieruchomości przychylnym okiem.

Analiza własnych możliwości inwestycyjnych

Aby odpowiedzieć samemu sobie, jak zacząć inwestować w nieruchomości, należy najpierw dokonać gruntownej analizy potrzeb i możliwości finansowych. Od tego uzależniona będzie przyszła strategia i wybór rodzaju inwestycji. Kupno mieszkania pod wynajem wiąże się z koniecznością dużej inwestycji środków kapitałowych, które nie będą podlegać zwrotowi w krótkim terminie. Dla osób, które wymagają większej płynności, ciekawą opcją może się wydawać zakup mieszkania w celu jego remontu i odsprzedaży po wyższej cenie. Inwestorzy dopiero wchodzący w świat nieruchomości mogą zainteresować się podnajmem lub wynajmem krótkoterminowym. Inwestycja w nieruchomości wymaga zdobycia podstawowej wiedzy o działaniu tego rynku, jednak przynosi także realne korzyści finansowe.

Rodzaje inwestycji w nieruchomości – mieszkania na wynajem

Jedną z najbardziej popularnych form inwestowania w nieruchomości staje się kupno mieszkania na wynajem. Zazwyczaj transakcja zakupowa dotyczy nieruchomości, które nie wymagają dużego remontu i wysokich nakładów finansowych. Zdarzają się jednak czasem mieszkania do całkowitego remontu, które kuszą atrakcyjną lokalizacją oraz niską ceną. Wynajem jest o tyle ciekawą opcją, że zapewnia regularne miesięczne wpływy finansowe, zdolne m.in. do pokrycia kosztów zaciągniętego kredytu. Spośród wad tego rozwiązania należy wymienić konieczność okresowych przeglądów i modernizacji wyposażenia, poświęcanie czasu na szukanie wynajmującego, możliwe okresy zastoju, kiedy to mieszkanie nic nie zarabia. Zalety mieszkań na wynajem przyćmiewają jednak wszystkie wymienione niedogodności. Przede wszystkim kupno mieszkania na wynajem zazwyczaj wiąże się z wysoką rentownością w skali roku. Stałe wpływy finansowe stanowią doskonały pomysł na uzyskanie dochodu pasywnego. Na polskim rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorców, którzy z oferowania mieszkań na wynajem uczynili swój sposób na życie. Mieszkania oferowane w obszarze dużych miast spotykają się z wysokim zapotrzebowaniem, dzięki czemu szukanie najemcy odbywa się dużo szybciej.

Jak inwestować w nieruchomości pod tzw. flipy?

Wiele osób nie chce zamrażać swojego kapitału na wiele lat, oferując w swojej nieruchomości mieszkania na wynajem. Dla nich dobrą opcją wydaje się dokonywanie tzw. flipów. Cała strategia inwestycyjna polega na poszukiwaniu mieszkania do remontu w atrakcyjnej lokalizacji i korzystnej cenie, a następnie wyremontowaniu powierzchni mieszkalnej i odsprzedaży ze znacznym zyskiem. Flipy wymagają wiedzy o mechanizmach rynku nieruchomości, cenach usług remontowych, oraz potencjale danego mieszkania dla odsprzedaży. Dają w zamian możliwości czerpania bardzo dużych zysków. Sama płynność kapitału nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Jednorazowa inwestycja w nieruchomość, a następnie jej remont, zazwyczaj umożliwia skuteczną sprzedaż już w pierwszych tygodniach od pojawienia się oferty. Jak każda inwestycja w nieruchomości, również flipy odznaczają się różnym poziomem ryzyka. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym lokalu mieszkalnego, aby uniknąć niespodzianek generujących spore koszty przy późniejszym remoncie. Podsumowując, flipy to doskonała opcja dla osób, które zaczynają inwestowanie w nieruchomości z dużym kapitałem własnym i potrafią zarządzać kosztami remontowymi.

Podnajem mieszkań

Bardzo ciekawą możliwością inwestycyjną na początek przygody z nieruchomościami stanowi podnajmowanie mieszkań. Próg wejścia jest tu bardzo niski i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Podnajem polega na wynajęciu nieruchomości od właściciela, a następnie udostępnianiu jej innymi najemcom. Przedsiębiorca działający w obszarze podnajmowania nieruchomości musi co prawda poświęcać sporo czasu na szukanie ofert atrakcyjnych mieszkań, lecz nagrodą staje się tutaj możliwość rozwinięcia efektywnego biznesu bez posiadania środków własnych na zakup mieszkania.

Inne możliwości inwestycji w nieruchomości.

Wiedząc już, jak inwestować w nieruchomości w podstawowym wymiarze, można pokusić się o rozszerzenie działalności na usługi hotelowe, nieruchomości komercyjne, najem krótkoterminowy czy zakup nieruchomości o wielkiej powierzchni w celu jej podziału na mniejsze, niezależne lokale. Inną możliwość stanowi zakup działek budowlanych w lokalizacji, która dopiero może stać się atrakcyjna. Najlepsze okazje tego typu trafiają się zazwyczaj na obrzeżach większych miast.

Czy inwestycja w nieruchomości to dobre lokowanie kapitału?

W świecie odznaczającym się coraz większą nieprzewidywalnością, nieruchomości mogą pełnić funkcję azylu dla zgromadzonego kapitału. Ich wartość rośnie w czasie, dlatego teoretycznie, nawet gdyby stały puste to i tak byłyby więcej warte za kilka lat niż obecnie. Bierne czekanie nie ma tu jednak większego sensu. Nieruchomości dają możliwość personalizacji strategii inwestycyjnej. Dostarczają bardzo dużo opcji do pomnażania środków finansowych. Aby zacząć inwestowanie w nieruchomości, należy wybrać jedną dziedzinę inwestycji i ściśle się jej trzymać, aż do nabrania odpowiednio wysokiego doświadczenia. Wydaje się, że najlepszą opcją na start dla osób, które nie posiadają jeszcze pełnej kwoty na zakup mieszkania, będzie podnajem mieszkań. Z kolei dla inwestorów, którzy wypracowali sobie solidną bazę finansową i poduszkę bezpieczeństwa, rekomendacją staje się dokonywanie flipów czy zakup mieszkania własnościowego pod wynajem. Rynek nieruchomości prężnie się rozwija, dzięki inwestowanie w tym obszarze staje się doskonałym sposobem na pomnażanie pieniędzy.

Wg. stanu prawnego na dzień 26.01.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.