Kupno mieszkania na kredyt krok po kroku. Jak przygotować się do inwestycji?

4 lutego 2021

Na tę chwilę wiele osób czeka z niecierpliwością przez lata. Nabywanie własnych „czterech ścian” to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Sprawdźmy zatem, jak wygląda kupno mieszkania na kredyt krok po kroku i jak przygotować się do tego procesu.

Jak kupić mieszkanie na kredyt? Gdzie szukać ofert?

Chcąc nabyć własną nieruchomość, należy zastanowić się, czy w grę wchodzi zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy może nowego lokalu od dewelopera. Obydwa typy transakcji mają swoje plusy i minusy. W przypadku tych pierwszych istotne jest, by sprawdzić księgę wieczystą i wykluczyć ewentualne zadłużenie hipoteki czy inne pułapki. Z kolei mieszkanie nowe stwarza gwarancję, że nie będzie ono zaniedbane, a nabywca nie będzie musiał borykać się np. z problemem nieprzyjemnego zapachu, który często jest trudny do wywabienia.

Szukając nieruchomości na rynku pierwotnym, można znaleźć oferty proponujące mniejszą kwotę za metr kwadratowy. Należy jednak liczyć się z tym, że konieczne będzie dysponowanie dodatkowym budżetem na wykończenie, co sprawi, że ostateczny wydatek będzie dużo większy od tego, który przyszłoby ponieść za używany lokal.

Decydując się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, można nabyć gotową do zamieszkania nieruchomość, która nie będzie wymagała przeprowadzania żadnych prac i nie pociągnie dodatkowych kosztów. Znalezienie takiego ogłoszenia nie jest łatwe, ale możliwe. Wymaga jednak poświęcenia czasu.

Dziś skupimy się na tym, jak kupić mieszkanie na kredyt od innych właścicieli.

Kupno mieszkania rynek wtórny – odpowiedni wybór jest bardzo ważny

Bardzo często zdarza się tak, że inwestorzy długo zbierają środki na wkład własny, by móc rozpocząć starania o uzyskanie kredytu hipotecznego. Dlatego, kiedy dochodzi już do tego momentu, czują oni olbrzymią ekscytację, która pcha ich do szybkiego działania.

Niecierpliwość w tym przypadku jest jednak wyjątkowo niewskazana. Jeśli kogoś interesuje kupno mieszkania rynek wtórny zapewnia szeroki wybór, dlatego nie należy działach pochopnie, a uzbroić się w cierpliwość i dokładnie przeanalizować oraz sprawdzić, czy dany lokal rzeczywiście będzie odpowiadał potrzebom.

Wybór lokalu – decyzja na lata

Wiesz już, że nie powinieneś się spieszyć. Wybieranie własnej nieruchomości wymaga spokojnego przeanalizowania wielu aspektów, szczególnie kiedy jest to zakup mieszkania z rynku wtórnego. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata, nierzadko nawet na całe życie, dlatego musi odpowiadać potrzebom kupców. Zrób zatem listę, czego oczekujesz od swojego przyszłego lokalu, przeglądaj olbrzymią ilość ofert, analizuj proponowane warunki.

Okolica

Najpierw zastanów się, czy dzielnica, w której znajduje się mieszkanie, jest miejscem, gdzie chciałbyś spędzić resztę swojego życia lub znaczną jego część. Dom musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a nie zaznasz ich, jeśli wprowadzisz się do strefy miasta, która Ci się nie podoba lub np. wyróżnia się wysoką przestępczością.

Dostęp do infrastruktury

Przeanalizuj, czy kupno konkretnego mieszkania zapewni Ci wygodne warunki bytowania. Jeśli nie masz samochodu, będziesz musiał korzystać z publicznego transportu, by np. dojechać do pracy. Sprawdź, jak wyglądają połączenia komunikacyjne w danej strefie. W przypadku rodzin z dziećmi niezwykle istotna jest dostępność przedszkoli czy szkół.

Dla wielu osób nie ma to większego znaczenia, ale są też inwestorzy, którzy nie wyobrażają sobie życia np. w budynku bez podłączenia systemu wodnego do centralnego ogrzewania. Zachodzi wtedy konieczność korzystania z piecyków gazowych. Należy wziąć to pod uwagę.

Metraż

Zastanów się, jaką powierzchnię powinna mieć Twoja nieruchomość. Myśl przyszłościowo, nie bierz pod uwagę jedynie obecnej sytuacji. Jeśli macie zamiar mieć dzieci, zapotrzebowanie na przestrzeń użytkową wzrośnie.

Remont

Przemyśl, czy bierzesz pod uwagę remontowanie lokum, czy nie. Zakup mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj oznacza konieczność odświeżenia nieruchomości, ale nie musi tak być. Jeśli nie masz budżetu na to lub po prostu nie chcesz tego robić, szukaj tylko ogłoszeń z mieszkaniami, których standard w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom. Musisz dobrze sprawdzić stan lokalu w trakcie oględzin bezpośrednich.

Kupno mieszkania na kredyt krok po kroku – pierwsze wyzwanie

Pierwszym zadaniem, jakie przed Tobą stoi, jest zatem znalezienie idealnego mieszkania, w którym będziesz chciał zamieszkać. Zrób to solidnie, nie spiesz się i sprawdzaj każdy szczegół, zastanów się nad plusami i minusami. Jeśli po rzetelnej analizie stwierdzisz, że dokonałeś optymalnego wyboru, sprawdź stan prawny hipoteki. Przejrzyj akt notarialny i zapisy w księdze hipotecznej. Dla pewności możesz skorzystać z pomocy prawników.

Krok 2 – budżet

Gdy znajdziesz lokal odpowiadający swoim potrzebom, musisz oszacować możliwości finansowe i sprawdzić budżet. Czekają Cię na tym etapie dwa wyzwania. Pierwsze to przygotowanie tzw. wkładu własnego. Zazwyczaj kredytodawcy żądają dysponowania kwotą stanowiącą 20% wartości sprzedawanej nieruchomości. Niektóre banki mają korzystniejsze wymagania, ale raczej nie licz na mniej niż 10%.

Jeśli zabezpieczysz wymagane środki, musisz ustalić swoją zdolność kredytową. Jest ona odmiennie liczona przez różne placówki. Zatem, jeśli zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie na kredyt, najlepiej udaj się do niezależnego doradcy, który sprawdzi Twoje możliwości w kilku bankach i podpowie, jak uzyskać pozytywną decyzję.

Otrzymasz informację, czy masz szansę otrzymać kredyt w wysokości, która przy Twoim wkładzie pozwoli na sfinansowanie znalezionego mieszkania.

Krok 3 – wizyta w banku

Następnym krokiem przy kupowaniu mieszkania na kredyt po sprawdzeniu swojego budżetu, będzie wizyta w banku (zakładamy, że doradca potwierdził Twoją zdolność, jeśli nie, będziesz musiał szukać tańszego lokalu), by zawnioskować o przyznanie kredytu. Skompletuj dokumentację (różne wymogi w zależności od placówki: np. umowa o pracę/zaświadczenie o dochodach itp.). Ważne, żebyś zabrał ze sobą umowę wstępną ze sprzedającym.

Krok 4 – umowa z bankiem, kupno, przeprowadzka

Jeśli bank potwierdzi szacunki doradcy i przyzna Ci zdolność kredytową, będziesz mógł podpisać umowę kredytową. Dokładnie zapoznaj się z jej zapisami, szczegółami dotyczącymi spłaty, sprawdź możliwości szybszego uregulowania należności itp. Jeśli warunki są akceptowalne, podpisz porozumienie. Pozostał etap kupna, czyli podpisania aktu notarialnego z właścicielem, a później już tylko organizacja przeprowadzki.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – finalizacja, czyli zamiast podsumowania

Przy kupowaniu mieszkań na rynku wtórnym ważna jest cierpliwość i znalezienie idealnego ogłoszenia. Kiedy podpiszesz już akt notarialny, musisz uregulować formalności związane z obowiązkami dotyczącymi wzbogacenia się. Finalizacją procesu nabywania nieruchomości jest opłacenie podatku oraz złożenie deklaracji w Urzędzie Miasta.

Wg. stanu prawnego na dzień 04.02.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.