7 powodów, dla których warto kupić własne mieszkanie

24 stycznia 2024

Choć otaczająca nas rzeczywistość zmienia się z ogromną dynamiką, niektóre rzeczy pozostają w niej absolutnie niezmienne. Jedną z nich jest chęć posiadania własnego mieszkania, nawet jeśli jego zakup miałby wiązać się z zaciągnięciem kredytu na wiele lat. Potrzeba ta ma swoje liczne uzasadnienia, a transakcje na rynku pierwotnym w dalszym ciągu stanowią większość umów kupna-sprzedaży nieruchomości zawieranych w Polsce. Poznaj 7 powodów, dla których warto zainwestować w mieszkanie na własność i dowiedz się, co sprawia, że dla wielu Polaków stanowi ono jedno z najważniejszych życiowych marzeń.

Dlaczego warto zainwestować we własne mieszkanie?

Chęć posiadania własnego „M” może być podyktowana wieloma różnymi względami. Dla jednych zakup mieszkania jest symbolem usamodzielnienia się, inni podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza traktują jako formę lokowania oszczędności. Z całą pewnością, inwestycja w lokal na własność pozwala uniezależnić się od wahań panujących na rynku najmu, eliminując poczucie niepewności. Bez względu na motywacje warto nabyć własne mieszkanie, ponieważ jego posiadanie wiąże się z wieloma istotnymi korzyściami. Poniżej przedstawiamy 7 z nich.

1. Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji

Własne cztery kąty dają ogromny komfort i stanowią fundament pod budowę stabilnej, bezpiecznej przyszłości dla siebie i swojej rodziny. Zakup mieszkania pozwala pozbyć się lęków związanych z nagłym wypowiedzeniem umowy najmu lub drastycznym podwyższeniem czynszu, przez co dla wielu osób jest symbolem pewnego jutra, życiowej niezależności oraz życia na własny, a nie cudzy koszt.

2. Świadomość posiadania czegoś na własność

Nawet jeśli planujesz zakup mieszkania na kredyt, po jakimś czasie spłacisz swoje zobowiązanie, dysponując pełnym i nieograniczonym prawem do lokalu. Co więcej, w dużych miastach rata pożyczki często stanowi równowartość miesięcznych opłat za wynajem, dlatego, jeśli dysponujesz zdolnością kredytową, nabycie lokalu na własność może być znacznie korzystniejsze niż comiesięczne opłacanie czynszu.

3. Możliwość swobodnego rozporządzania nieruchomością

Zawierając u notariusza umowę kupna nieruchomości, zyskujesz prawo do podejmowania kluczowych decyzji dotyczących jej użytkowania. To Ty decydujesz, czy zameldować w mieszkaniu swoich bliskich lub, czy wziąć do niego psa, kota bądź inne zwierzę. Nie musisz również obawiać się sytuacji, w której wynajmujący odmówi Ci wynajęcia lokalu pod byle pretekstem.

4. Swoboda w zakresie aranżacji wnętrz

W wynajmowanym mieszkaniu zwykle nie można wprowadzać gruntownych zmian. Inaczej jest w przypadku lokalu posiadanego na własność, który możesz nie tylko przemalować i udekorować zgodnie ze swoją koncepcją, ale także swobodnie zmieniać jego układ, np. dzieląc pomieszczenia lub przestawiając ścianki działowe, dopasowując przestrzeń do swoich aktualnych potrzeb.

5. Możliwość wyboru dogodnej lokalizacji

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny oferują mnóstwo ciekawych lokali w atrakcyjnych lokalizacjach. Bez względu na to, czy interesuje Cię zakup mieszkania w ścisłym centrum miasta, blisko wszystkich niezbędnych udogodnień, czy poszukujesz lokalu w spokojniej okolicy na przedmieściach, masz duże szanse, by znaleźć swoje wymarzone miejsce do życia.

6. Inwestycja w przyszłość

Decyzję o zakupie mieszkania warto podjąć również wówczas, gdy nie zamierzasz w nim mieszkać. Inwestowanie w nieruchomości to w czasach wysokiej inflacji jedna z najbezpieczniejszych form lokowania swoich oszczędności. Nawet w przypadku finansowania operacji kredytem hipotecznym warto nabyć własne mieszkanie, które po znalezieniu najemcy „spłaca się” praktycznie samo, a z czasem zaczyna przynosić pasywny dochód.

7. Poczucie prestiżu społecznego

Na koniec argument, który dziś wydaje się aktualny jak nigdy wcześniej – posiadanie własnego mieszkania dla wielu osób stało się symbolem wysokiego statusu społecznego. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, szczególnie w największych miastach, zakup mieszkania z rynku pierwotnego pomaga zyskać uznanie w oczach bliskich, będąc dowodem na to, że potrafisz w umiejętny sposób gospodarować swoim majątkiem.

Mieszkanie na własność – to się opłaca!

Jak widzisz, istnieje wiele powodów, dla których warto stać się posiadaczem własnego „M”, bez względu na to, czy myślisz o nieruchomości na cele mieszkaniowe, czy chcesz zacząć zarabiać na wynajmie. Pamiętaj, że powyższe 7 powodów, dla których warto stać się właścicielem mieszkania, z pewnością nie wyczerpuje listy argumentów „za”. Posiadając mieszkanie na własność, możesz je sprzedać lub zapisać swoim bliskim, zabezpieczając ich przyszłość. W przypadku ubiegania się o kredyt nieruchomość może również służyć jako dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Poza wszystkim jednak, nabywając lokal na własność, zyskujesz bezcenny spokój ducha i poczucie bycia panem we własnym domu, czego nie zapewni Ci nawet najbardziej atrakcyjna umowa najmu.

Wg. stanu prawnego na dzień 24.01.2024 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.