Jak urządzić mieszkanie w bloku?

19 sierpnia 2021

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz bez wątpienia dowodzą, że zarówno duże, jak i małe mieszkania mogą być estetyczne oraz funkcjonalne. W większości przypadków niewielki metraż mieszkania można przekuć w jego atut, z ograniczonej przestrzeni tworząc przytulny azyl. Niezbędne jest jednak to, żeby stosować się do kluczowych zasad przemyślanej organizacji i dekoracji wnętrz, które przedstawiamy poniżej. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak urządzić mieszkanie, to zapraszamy do lektury.

Jak urządzić mieszkanie od podstaw?

Niezależnie od metrażu, jaki posiada mieszkanie, jego aranżację należy w pierwszej kolejności dopasować do liczby mieszkańców, ich potrzeb oraz preferencji. Na tym etapie warto ustalić swoje oczekiwania względem urządzanej przestrzeni. Trzeba zadbać o podstawy, czyli o to, żeby każdy domownik miał swój prywatny kąt. Jeśli w dwupokojowym mieszkaniu mają żyć rodzice z dzieckiem, oczywiste jest, że jedno z pomieszczeń należy zaaranżować na pokój dziecka, natomiast rodzice będą musieli dzielić salon z sypialnią. Jeżeli z kolei jedna z osób pracuje w domu, potrzebny będzie jej kącik biurowy. Jak urządzić małe mieszkanie w takiej sytuacji? Przestrzeń pracy od strefy relaksu można odgrodzić za pomocą małego, ażurowego regału. Mieszkanie może uwzględniać także przestrzeń związaną z zainteresowaniami domowników – przykładowo kącik ze sztalugą do malowania czy przestronny fragment podłogi przed lustrem do uprawiania jogi.

Przemyślana organizacja, czyli jak urządzić mieszkanie w bloku

Aby małe mieszkanie było maksymalnie funkcjonalne, ważne jest wykorzystanie jego każdego zakamarka. W znacznym stopniu ułatwią to projektowane na wymiar meble modułowe, szafy wnękowe oraz blaty montowane do ściany. Niezbędne są także dodatki w postaci różnego rodzaju organizerów, koszy i pudełek. Schowki mogą mieścić się w strategicznych miejscach, między innymi pod łóżkiem, w pufie, na wolnostojącej albo regale. Tym samym odpowiadając na pytanie – jak urządzić małe mieszkanie, aby było funkcjonalne warto postawić na jasny podział na strefy, na przykład jadalnianą, wypoczynkową, biurową oraz sypialnianą. W przypadku salonu z aneksem kuchennym strefa kuchenna może zostać wyznaczona linią kafelków na podłodze albo stołem jadalnianym. Z kolei w sytuacji dzielenia salonu z sypialnią można posłużyć się trikiem schowania łóżka za przedłużeniem regału albo szafy.

Jak urządzić małe mieszkanie? Optycznie powiększyć przestrzeń

Chociaż małe mieszkanie może być przytulne, nikt z nas nie lubi ciasnej, zagraconej przestrzeni. Pierwszym krokiem w aranżacji małego mieszkania powinno być zatem pozbycie się wszelkich zbędnych przedmiotów, które może kiedyś się przydadzą. Alternatywę dla ich całkowitego wyrzucenia może stanowić przechowywanie ich na przykład w komórce lokatorskiej. O przestrzeń w małym mieszkaniu można jednak zawalczyć na wiele innych sposobów. Ciekawe rozwiązanie stanowi na przykład demontaż drzwi wewnętrznych, które nie są używane. Może dotyczyć on choćby drzwi prowadzących z korytarza do salonu. Jeżeli jest taka możliwość, można pokusić się nawet o poszerzenie otworów drzwiowych.

Optyczne powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu gwarantuje jasna kolorystyka. Ściany najlepiej pomalować na biało, w jasnym odcieniu szarości albo beżu. W przypadku podłóg można postawić na jasne panele i kafle. Podobnie meble powinny mieć jasne kolory. Zamiast ciężkich, ciemnych zasłon alternatywę mogą stanowić lekkie, jasne dekoracje okienne, na przykład rolety dzień-noc w połączeniu z półprzezroczystymi, białymi firankami. Ponieważ nie każde mieszkanie dysponuje dużymi oknami, a w Polsce wiele miesięcy upływa z ograniczonym dostępem do światła słonecznego, warto zastosować w mieszkaniu różne źródła oświetlenia. Oprócz lamp sufitowych wnętrza rozjaśnią także lampy stojące, kinkiety, listwy LED czy oprawy halogenowe.

Aranżacja małego mieszkania – spójna estetyka

W mieszkaniach o niewielkich metrażach lepiej unikać nadmiaru wzorów, faktur i stylów, które mogą skutkować efektem przytłaczającej przestrzeni. Wszystkie pomieszczenia powinny charakteryzować się spójną estetyką opartą na jednej palecie barw. Oszczędność należy zachować także w przypadku dekoracji. Zamiast całej kolekcji porcelanowych figurek lepiej postawić na jeden wazon, a jako alternatywę dla licznych obrazów na ścianach wybrać poziome, dekoracyjne lustro w eleganckiej ramie.

Wg. stanu prawnego na dzień 19.08.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.