Mieszkanie w bloku czy dom – co opłaca się kupić w roku 2023?

12 listopada 2022

Planujesz zakup własnej nieruchomości i zastanawiasz się, co wybrać: mieszkanie czy dom? Oba te rozwiązania mają wiele zalet. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy krótki poradnik. Sprawdź zatem, jakie korzyści da Ci zakup konkretnej nieruchomości i sam zadecyduj, czy wolisz mieszkanie w bloku, czy dom.

Najważniejsze zalety mieszkania w bloku

Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy zakupisz mieszkanie, czy dom, poznaj zalety każdego z rodzajów nieruchomości. Zacznij od korzyści, jakie zapewni Ci mieszkanie. Jego niewątpliwą zaletą jest lokalizacja. Mieszkania na osiedlach czy w kamienicach są budowane w różnych częściach miasta. Niezależnie jednak od osiedla, zazwyczaj są świetnie skomunikowane z resztą miejscowości. Autobusy, tramwaje czy kolej miejska pozwalają szybko i wygodnie dostać się do celu, przez co zaoszczędzisz sporo czasu. Korzystanie z komunikacji zbiorowej podczas dojazdu do pracy pozwala też na większe oszczędności finansowe w porównaniu z dojazdami samochodem.

Mieszkania często znajdują się w najatrakcyjniejszych dzielnicach miasta, np. w centrum. Zakup działki pod budowę domu w takiej lokalizacji bywa niekiedy wręcz niemożliwy ze względu na ich małą ilość, a jeśli nawet uda się to zrobić, to działki te są bardzo kosztowne. Ponadto zarówno nowe, jak i starsze osiedla mają zwykle doskonałą infrastrukturę. W pobliżu często znajduje się żłobek, przedszkole, szkoła, przychodnia zdrowia albo duży supermarket, co znacznie ułatwia codzienne życie rodziny.

Wybierając mieszkanie, nie musisz zajmować się przestrzenią wokół bloku, jak i samym budynkiem. O czystość parkingu, chodników, garażu podziemnego oraz klatki schodowej dbają najczęściej wyspecjalizowane firmy, z którymi spółdzielnia podpisała stosowną umowę. Jest to oczywiście płatne, ale po podzieleniu wydatków na liczbę właścicieli mieszkań, suma nie okazuje się wcale wysoka. Ogromna jest natomiast oszczędność czasu, a także uzyskany efekt – przestrzeń wokół osiedla staje się zielona, zadbana i przyjazna. Dzięki funduszom remontowym nie musisz martwić się o uszkodzoną elewację czy przeciekający dach.

Gdy zechcesz zmienić miejsce zamieszkania albo nabyć większe lokum, możesz sprzedać mieszkanie. Co istotne, mieszkanie znacznie łatwiej sprzedać niż dom, zwłaszcza w dużym mieście, gdzie zapotrzebowanie na te nieruchomości nie maleje. Własne lokum to też doskonała inwestycja. Ceny mieszkań systematycznie rosną. Twoja nieruchomość staje się zatem dobrą lokatą kapitału.

Zalety mieszkania w domu – czy znasz je wszystkie?

Znasz już korzyści wynikające z mieszkania w bloku. Aby jednak uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co wybrać: mieszkanie w bloku czy dom, sprawdź też zalety mieszkania w domu. Jest ich niemało. Przede wszystkim zakup domu jednorodzinnego to świetny wybór dla osób, które cenią sobie spokój i prywatność. Brak sąsiadów za ścianą, a przez to wieczornych hałasów czy weekendowych imprez to duży atut, dla którego wiele osób wybiera to rozwiązanie. Decydując się na własny domek, nie musisz martwić się tym, kto zamieszka obok Ciebie.

Ponadto zielone otoczenie w postaci nawet niewielkiego, ale własnego ogródka pozwala na relaks i daje poczucie komfortu każdego dnia. Dzięki temu nawet w upalny letni dzień schowasz się przed nagrzanym, miejskim betonem. Nie musisz też wydawać dodatkowych pieniędzy na zakup działki rekreacyjnej. Własny ogródek jest też idealny dla dzieci. To miejsce, w którym mogą się bezpiecznie i komfortowo bawić. Możesz je wyposażyć w mały plac albo domek do zabaw. Twoja pociecha na pewno będzie zachwycona!

Ogrodzona przestrzeń jest też idealna, gdy masz w domu zwierzęta. To rozwiązanie daje Ci też możliwość założenia własnego ogródka warzywnego. Dzięki temu otrzymasz zdrową, ekologiczną żywność, a jednocześnie zaoszczędzisz na zakupach.

Dom to też zazwyczaj większa przestrzeń i, wbrew pozorom, atrakcyjna cena. Zakup lub budowa domu na przedmieściach kosztuje często mniej niż nabycie mieszkania o tej samej lub mniejszej powierzchni w środku miasta.

To niejedyne zalety mieszkania w domu. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu od podstaw, masz możliwość pełnego dopasowania lokum do swoich potrzeb. Samodzielnie określisz powierzchnię, kształt, układ pomieszczeń i wygląd domu, zaaranżujesz ogródek, zamontujesz wymarzony kominek oraz wybierzesz ogrodzenie i bramę wjazdową. To wszystko sprawi, że domek będzie idealnie spełniał oczekiwania Twojej rodziny.

Mieszkanie czy dom? Wybór należy do Ciebie

Zarówno własny dom, jak i mieszkanie mają wiele zalet. Przeanalizuj więc jeszcze raz korzyści, jakie zapewni Ci konkretna nieruchomość i wybierz lokum najlepsze dla Ciebie i Twoich bliskich.

Wg. stanu prawnego na dzień 12.11.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.