Modne aranżacje wnętrz – trendy na 2022 rok

27 listopada 2021

Projektanci wnętrz podpowiadają, że w 2022 roku powinniśmy postawić przede wszystkim na zindywidualizowanie wnętrz domów i mieszkań. Pomocne w stworzeniu niepowtarzalnej przestrzeni mają być mocne kolory, wszechobecne wzory oraz nietuzinkowe meble. Jak prezentować się będą modne wnętrza 2022?

Za nami niemal dwa lata życia ramię w ramię z pandemią COVID-19. W tym czasie częściej niż dotychczas spędzaliśmy czas we własnych domach. Próba lockdownu pokazała wyraźnie, że myśląc o projektowaniu własnego mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak: stworzenie miejsca do pracy i wydzielenie przestrzeni na wypoczynek. Projektanci, prezentując modne aranżacje wnętrz na kolejny sezon, postawili na mocne barwy, które mają dodać nam optymizmu, a także proekologiczne rozwiązania, np. meble z odzysku czy surowców z materiału. Jak konkretnie stworzyć modne wnętrza w 2022 roku?

Modne aranżacje wnętrz w 2022 roku – główne trendy

W nowo projektowanych budynkach duży nacisk kładzie się na stworzenie domowych biur. Inwestorzy, a więc osoby, które później zamieszkają w konkretnym domu czy mieszkaniu, nie chcą w sytuacji kolejnego lockdownu pracować w salonie, sypialni czy kuchni. Trendem, stanowiącym pokłosie pandemii, jest wprowadzanie do wnętrz natury i dużych ilości światła przez stosowanie okien wielkoformatowych bez przesłon. Zamknięci w domach mamy lepsze samopoczucie, gdy są one rozświetlone promieniami słońca, a same wnętrza wydają się przestronniejsze.

Modne wystroje wnętrz pełne będą także naturalnych surowców, np. gliny, terakoty, kamienia, drewna, wikliny, ale też żywych roślin jako dekoracji. Niektórzy projektanci idą nawet o krok dalej i w swoich wizjach wnętrz na 2022 rok umieszczają niewielkie kaskady. Modne w 2022 roku będą zaokrąglenia – zarówno w meblach, jak i wnętrzach, np. pod postacią łuków czy obłych ścian zamiast ostrych narożników. Trendem, który towarzyszył nam w 2021 roku i nadal będzie na topie wykorzystanie nie tylko na podłogach, ale też na ścianach i sufitach drewna, np. modnych lameli.

Modne wnętrza 2022 – jakie kolory wybrać?

Modne aranżacje wnętrz, zwłaszcza w przypadku projektów realizowanych we współpracy z projektantami, nie będą w 2022 roku uciekać od kolorów. Wręcz przeciwnie, wraz z wyjściem z COVID-owego marazmu i bardziej optymistycznym spojrzeniem na życie coraz częściej sięgają oni po odważne i radosne kolory. To, jakimi barwami się otaczamy, może bowiem wpływać na nasze samopoczucie. Jakie kolory będą więc dominować w modnych wnętrzach w 2022 roku?

Po ciemnych barwach popularnych w sezonie 2021 coraz chętnie sięgać będziemy po jasne, żywe odcienie, np. szafranową czy musztardową żółć, zszarzały błękitny, myśliwską zieleń. Barwy te pojawiać się będą nie tylko na gładkich ścianach czy w kolorach mebli. Modne wnętrza 2022 pełne będą deseni, np. wzorów kraty, pasków, groszków czy też wielobarwnych tapet w – uwaga – drobne kwiaty. Co ciekawe, na topie jest łączenie różnego rodzaju wzorów w jednym projekcie.

Modne wystroje wnętrz – jakie meble będą na topie?

Mniej więcej każda dekada odznacza się własnym stylem meblarskim. Obecnie również można zauważyć charakterystyczne cechy mebli, które będą modne w najbliższych latach. Jakimi modelami urządzić modne wnętrza w 2022 roku? Projektanci i producenci stawiają przede wszystkim na naturę – zarówno jeśli mowa o surowcach, jak i  dbaniu o przyrodę. Modne meble nie tylko mogą być wykonane z naturalnych materiałów (np. drewna, kamienia, lnu, wełny czy skóry).

Coraz częściej wykonywane są one także z surowców z recyklingu (np. odzyskanego tworzywa sztucznego) czy produkowanych w sposób zrównoważony (np. z szybkorosnącego bambusa). W modnych aranżacjach wnętrz nie zabraknie też, dobrych dla środowiska naturalnego, modeli z drugiej ręki. Zwłaszcza młode osoby chętnie sięgać będą po antyki i meble vintage. Są one ponadczasowe i przeważnie odznaczają się ciekawym wzornictwem oraz wykonaniem z naturalnych surowców. Producenci mebli stawiają w 2022 roku również na modele funkcjonalne i designerskie zarazem. Dominują proste linie i nieco surowe wykończenie.

Modne aranżacje wnętrz – dodatki na 2022 rok

Dekoracje, ozdoby czy dodatki to podstawa w przypadku modnych aranżacji wnętrz. Jakie wybrać w 2022 roku? Nie będzie tu niespodzianki – z naturalnych surowców. Niezależnie, czy w modnym wnętrzu postawimy misę, tacę, wazon czy fikuśną figurkę, dobrze, aby jej surowcem był: kamień, terakota, drewno, wiklina, szkło itp. Dużym zainteresowaniem cieszyć się będą także figurki, wazony i misy z naturalnego kamienia, w tym marmuru i granitu.

Na topie znowu, po krótkiej przerwie, są elementy z mosiądzu. Jego ciepły, słoneczny blask rozświetli każde, nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze. Mosiądz można wprowadzić do modnych aranżacji wnętrz w 2022 roku pod postacią nie tylko typowych dekoracji, ale też armatury, uchwytów meblowych, lamp czy przyrządów kuchennych. Inne modne kolory armatury to m.in. matowa czerń oraz klasyczna chromowana stal.

Wg. stanu prawnego na dzień 27.11.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.