Modne aranżacje wnętrz – trendy na 2022 rok

27 listopada 2021

Projektanci wnętrz podpowiadają, że w 2022 roku powinniśmy postawić przede wszystkim na zindywidualizowanie wnętrz domów i mieszkań. Pomocne w stworzeniu niepowtarzalnej przestrzeni mają być mocne kolory, wszechobecne wzory oraz nietuzinkowe meble. Jak prezentować się będą modne wnętrza 2022?

Za nami niemal dwa lata życia ramię w ramię z pandemią COVID-19. W tym czasie częściej niż dotychczas spędzaliśmy czas we własnych domach. Próba lockdownu pokazała wyraźnie, że myśląc o projektowaniu własnego mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak: stworzenie miejsca do pracy i wydzielenie przestrzeni na wypoczynek. Projektanci, prezentując modne aranżacje wnętrz na kolejny sezon, postawili na mocne barwy, które mają dodać nam optymizmu, a także proekologiczne rozwiązania, np. meble z odzysku czy surowców z materiału. Jak konkretnie stworzyć modne wnętrza w 2022 roku?

Modne aranżacje wnętrz w 2022 roku – główne trendy

W nowo projektowanych budynkach duży nacisk kładzie się na stworzenie domowych biur. Inwestorzy, a więc osoby, które później zamieszkają w konkretnym domu czy mieszkaniu, nie chcą w sytuacji kolejnego lockdownu pracować w salonie, sypialni czy kuchni. Trendem, stanowiącym pokłosie pandemii, jest wprowadzanie do wnętrz natury i dużych ilości światła przez stosowanie okien wielkoformatowych bez przesłon. Zamknięci w domach mamy lepsze samopoczucie, gdy są one rozświetlone promieniami słońca, a same wnętrza wydają się przestronniejsze.

Modne wystroje wnętrz pełne będą także naturalnych surowców, np. gliny, terakoty, kamienia, drewna, wikliny, ale też żywych roślin jako dekoracji. Niektórzy projektanci idą nawet o krok dalej i w swoich wizjach wnętrz na 2022 rok umieszczają niewielkie kaskady. Modne w 2022 roku będą zaokrąglenia – zarówno w meblach, jak i wnętrzach, np. pod postacią łuków czy obłych ścian zamiast ostrych narożników. Trendem, który towarzyszył nam w 2021 roku i nadal będzie na topie wykorzystanie nie tylko na podłogach, ale też na ścianach i sufitach drewna, np. modnych lameli.

Modne wnętrza 2022 – jakie kolory wybrać?

Modne aranżacje wnętrz, zwłaszcza w przypadku projektów realizowanych we współpracy z projektantami, nie będą w 2022 roku uciekać od kolorów. Wręcz przeciwnie, wraz z wyjściem z COVID-owego marazmu i bardziej optymistycznym spojrzeniem na życie coraz częściej sięgają oni po odważne i radosne kolory. To, jakimi barwami się otaczamy, może bowiem wpływać na nasze samopoczucie. Jakie kolory będą więc dominować w modnych wnętrzach w 2022 roku?

Po ciemnych barwach popularnych w sezonie 2021 coraz chętnie sięgać będziemy po jasne, żywe odcienie, np. szafranową czy musztardową żółć, zszarzały błękitny, myśliwską zieleń. Barwy te pojawiać się będą nie tylko na gładkich ścianach czy w kolorach mebli. Modne wnętrza 2022 pełne będą deseni, np. wzorów kraty, pasków, groszków czy też wielobarwnych tapet w – uwaga – drobne kwiaty. Co ciekawe, na topie jest łączenie różnego rodzaju wzorów w jednym projekcie.

Modne wystroje wnętrz – jakie meble będą na topie?

Mniej więcej każda dekada odznacza się własnym stylem meblarskim. Obecnie również można zauważyć charakterystyczne cechy mebli, które będą modne w najbliższych latach. Jakimi modelami urządzić modne wnętrza w 2022 roku? Projektanci i producenci stawiają przede wszystkim na naturę – zarówno jeśli mowa o surowcach, jak i  dbaniu o przyrodę. Modne meble nie tylko mogą być wykonane z naturalnych materiałów (np. drewna, kamienia, lnu, wełny czy skóry).

Coraz częściej wykonywane są one także z surowców z recyklingu (np. odzyskanego tworzywa sztucznego) czy produkowanych w sposób zrównoważony (np. z szybkorosnącego bambusa). W modnych aranżacjach wnętrz nie zabraknie też, dobrych dla środowiska naturalnego, modeli z drugiej ręki. Zwłaszcza młode osoby chętnie sięgać będą po antyki i meble vintage. Są one ponadczasowe i przeważnie odznaczają się ciekawym wzornictwem oraz wykonaniem z naturalnych surowców. Producenci mebli stawiają w 2022 roku również na modele funkcjonalne i designerskie zarazem. Dominują proste linie i nieco surowe wykończenie.

Modne aranżacje wnętrz – dodatki na 2022 rok

Dekoracje, ozdoby czy dodatki to podstawa w przypadku modnych aranżacji wnętrz. Jakie wybrać w 2022 roku? Nie będzie tu niespodzianki – z naturalnych surowców. Niezależnie, czy w modnym wnętrzu postawimy misę, tacę, wazon czy fikuśną figurkę, dobrze, aby jej surowcem był: kamień, terakota, drewno, wiklina, szkło itp. Dużym zainteresowaniem cieszyć się będą także figurki, wazony i misy z naturalnego kamienia, w tym marmuru i granitu.

Na topie znowu, po krótkiej przerwie, są elementy z mosiądzu. Jego ciepły, słoneczny blask rozświetli każde, nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze. Mosiądz można wprowadzić do modnych aranżacji wnętrz w 2022 roku pod postacią nie tylko typowych dekoracji, ale też armatury, uchwytów meblowych, lamp czy przyrządów kuchennych. Inne modne kolory armatury to m.in. matowa czerń oraz klasyczna chromowana stal.