Planowanie oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

9 grudnia 2021

Dobrze rozplanowane oświetlenie w domu zapewnia komfort mieszkańcom, a także zwiększa możliwości aranżacyjne. Różne pomieszczenia wymagają odmiennych rodzajów i lokalizacji źródeł światła. Aby zapewnić najwyższą funkcjonalność, estetykę i wygodę korzystania z mieszkania, niezbędne jest staranne planowanie oświetlenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, projektując oświetlenie w domu.

Najważniejsze zasady przy planowaniu oświetlenia

Podstawową zasadą w procesie projektowania oświetlenia jest dążenie do upodobnienia światła sztucznego do naturalnego, zarówno pod względem barwy, jak i jego natężenia. Ponadto należy pamiętać, że każde pomieszczenie wymaga innego rozplanowania światła. Na przykład, w gabinecie czy pokoju dziecka, w którym odrabia ono lekcje, powinno znaleźć się intensywne i zróżnicowane oświetlenie, najlepiej górne, biurkowe i stojące. W kuchni, łazience i holu dobrze sprawdzi się oświetlenie punktowe, natomiast w jadalni, sypialni czy salonie dobrze prezentują się lampy pojedyncze. Przy stopniach schodów coraz częściej montowane jest z kolei punktowe oświetlenie podłogowe wpuszczane w ściany.

Rodzaje źródeł światła

Planowanie oświetlenia powinno uwzględniać trzy rodzaje źródeł światła: ogólne, dekoracyjne oraz punktowe. Stosowne połączenie wszystkich typów zapewnia nie tylko funkcjonalność przestrzeni, ale również jej estetyczny wygląd.

Oświetlenie miejscowe (punktowe) służy doświetlaniu konkretnych stref różnych aktywności, np. czytania, gotowania, pracy przy biurku itp. Należy wybrać takie lampy, które można skierować na konkretny obszar. Ogólne oświetlenie należy natomiast umiejscowić w centralnym punkcie pokoju. W zależności od wielkości pomieszczenia może to być jedna, a nawet większa liczba lamp. Na przykład, w dużych salonach można z powodzeniem zamontować dwa żyrandole symetryczne względem siebie. Ten rodzaj oświetlenia powinien stanowić tło dla punktowego światła. Planowanie oświetlenia musi także uwzględniać dekoracyjne lampy, których zadaniem jest kreowanie nastroju, podkreślenie walorów wizualnych pomieszczenia oraz wyeksponowanie detali. Estetyczne oświetlenie samo w sobie jest ozdobą lokalu.

Źródła światła

Planując oświetlenie w mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę źródło światła. Do wyboru są świetlówki, żarówki halogenowe i LED-owe, różniące się od siebie m.in. zużyciem energii, barwą, czasem świecenia, natężeniem, intensywnością oraz ceną. Świetlówki kompaktowe lub rurowe fluorescencyjne wyróżniają się szerokim zakresem barw: od ciepłych, po chłodne. Są energooszczędne i wydajne. Czas osiągnięcia przez nie pełnej jasności jest dłuższy niż w przypadku innych rodzajów żarówek, dlatego zaleca się, aby stosować je w pomieszczeniach, w których włącza się lampę rzadziej, ale na dłużej. Halogenowe żarówki cechują się z kolei chłodną barwą zbliżoną do naturalnego światła dziennego. Ich zaletą jest długi czas świecenia. Żarówki LED są natomiast najbardziej energooszczędne, a jednocześnie zapewniają dużą ilość światła. Przykładowo, modele o mocy 10 W dają taką samą ilość światła jak stare żarówki tradycyjne o mocy 60 W. Pozwalają również na błyskawiczne uzyskanie pełnej jasności.

Wg. stanu prawnego na dzień 9.12.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.