Na jaki metraż mieszkania się zdecydować?

15 września 2021

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu większości z nas, dlatego warto dokładnie przemyśleć jej najważniejsze aspekty. Z całą pewnością, jednym z kluczowych uwarunkowań – obok dobrej lokalizacji, przystępnej ceny za metr kwadratowy i spokojnych sąsiadów – jest metraż mieszkania. Na jaką powierzchnię warto się zdecydować, by w optymalny sposób wykorzystać wnętrza i nie przepłacić?

Dobór powierzchni mieszkalnej – na co zwracać uwagę?

Istnieje kilka podstawowych warunków, które z pewnością warto uwzględnić, planując kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Przede wszystkim, zapotrzebowanie na metraż rośnie wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, dlatego, jeśli planujesz założyć rodzinne, warto już teraz pomyśleć o bardziej przestronnym lokalu. Drugim czynnikiem jest styl życia i sposób korzystania z pomieszczeń. Ważne są też indywidualne potrzeby, np. to, czy zamierzasz często przyjmować gości, proponując im np. skorzystanie z noclegu.

Metraż idealny dla singla

Osoby, które mieszkają same, i do tego pracują lub studiują, zazwyczaj nie mają tak dużego zapotrzebowania na powierzchnię użytkową, jak rodziny z dziećmi. Single, którzy większość dnia spędzają poza domem, często wybierają kawalerki o powierzchni ok. 30 m2. Zwykle na takiej przestrzeni znajduje się jeden pokój z aneksem kuchennym, przedpokój i łazienka. Pracując zdalnie lub po prostu chcąc mieszkać bardziej komfortowo, warto wybrać nieco większy metraż, np. 45 m2.

Jaki metraż mieszkania dla pary?

Standardowa kawalerka może okazać się zbyt ciasna dla dwojga, dlatego optymalną propozycją w przypadku pary będzie mieszkanie dwupokojowe o powierzchni minimum 40 m2. Zagwarantuje to swobodną przestrzeń obu lokatorom, jednocześnie znacznie zwiększając możliwości aranżacyjne mieszkania. A co w sytuacji, gdy para planuje posiadanie dzieci w przyszłości?

Mieszkanie dla rodziny – jaką powinno mieć powierzchnie?

W takiej sytuacji już na etapie kupna warto rozważyć zdecydowanie większy metraż mieszkania. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zmianie może ulec się nie tylko liczba osób w domu, ale także ich indywidualne potrzeby. Przyjmuje się, że odpowiednia powierzchnia mieszkalna dla dwojga dorosłych osób z dwójką dzieci wynosi ok. 70-80 m2. Podobny lub nieco większy metraż może przydać się w sytuacji, gdy z rodzicami oraz dziećmi będą mieli zamieszkać dziadkowie. W takim przypadku dodatkowy pokój dla osób starszych będzie rozwiązaniem, które zapewni im swobodne i komfortowe mieszkanie.

Mieszkanie jako inwestycja – jakich powierzchni poszukują najemcy?

Kupując mieszkanie z myślą o zarabianiu na jego wynajmie, warto – oprócz posiadanego budżetu – uwzględnić również wymagania oraz trendy rynkowe. Obecnie znacznie łatwiej znaleźć najemców na niewielki metraż mieszkania, gdyż właśnie takich lokali często poszukują zapracowani single, studenci oraz mieszkające samotnie osoby starsze. Kawalerka do 30 m2 pod wynajem będzie również dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku nieruchomości, poszukując względnie bezpiecznych inwestycji.

Wg. stanu prawnego na dzień 15.09.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.