Styl skandynawski – czy nadal jest modny?

1 grudnia 2021

Wnętrza skandynawskie, a więc urządzone na wzór mieszkań i domów norweskich, szwedzkich czy duńskich, towarzyszą nam od ponad dekady. Czy mimo upływu czasu są nadal modne? Jeśli urządzilibyśmy je zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stylu skandynawskiego sprzed lat, mogłyby nieco trącić myszką. Współcześnie jednak, na szczęście, styl ten ewoluował i możemy podziwiać jego nowoczesną wersję. Jak stworzyć wnętrza skandynawskie en vogue? Podpowiadamy!

Historia stylu skandynawskiego sięga lat 30. XX wieku. To wtedy przede wszystkim w Danii zaczęto urządzać jasne i funkcjonalne wnętrza oraz projektować użyteczne i proste w formie przedmioty. W Polsce styl skandynawski, rozumiany jako prąd w dekoracji wnętrz, zyskał popularność stosunkowo niedawno, bo nieco ponad dekadę temu. To, co wtedy uznawane było powszechnie za skandynawskie, dziś niekoniecznie łączone jest z tym nadal popularnym stylem. Nowoczesne oblicze wnętrz skandynawskich może zaskakiwać prostotą i elegancją, a także paletą kolorów.

Nowoczesny skandynawski styl – najważniejsze cechy

Wnętrza skandynawskie w nowoczesnym wydaniu stanowią połączenie takich składowych jak: natura, światło, minimalizm, harmonia i design. Tym, co je wyróżnia spośród innych stylów wnętrzarskich, jest przede wszystkim przywiązanie do natury. Projektanci tworzący w tym nurcie wprowadzają przyrodę do wnętrz na dwa sposoby. Przez zastosowanie naturalnych surowców, np. drewna, kamienia, szkła, metalu, wełny, lnu, konopi czy szkła, a także stosowanie dużych i nieprzysłoniętych zasłonami przeszkleń.

Dzięki dużym szybom, będąc w pomieszczeniu, ma się wrażenie połączenia ze światem zewnętrznym. Dodatkową korzyścią jest doświetlenie wnętrz promieniami słonecznymi i wrażenie większej przestronności. W nowoczesnym stylu skandynawskim dominuje elegancki minimalizm, a więc wykorzystanie niewielkiej liczby, ale za to naprawdę wysokiej klasy mebli. Dużą wagę przykłada się też do uzyskania efektu harmonijnych, m.in. pod względem kolorystyki, przestrzeni. Całość okraszona jest przemyślanymi i designerskimi dodatkami.

Styl skandynawski – jakie kolory wybrać?

Skandynawski styl we wnętrzach jeszcze niedawno kojarzony był ograniczoną paletą barw – bielą, szarością i opcjonalnie czernią. Chociaż nadal są one popularne, współcześnie – zwłaszcza w realizacjach duńskich projektantów – pojawia się wiele innych kolorów. Oprócz bieli, która nadal gra pierwsze skrzypce w stylu skandynawskim, coraz częściej w odważnych projektach wykorzystywane są pastelowe odcienie kolorów występujących w naturze.

Modne w sezonie 2021/2022 w stylu skandynawskim są zwłaszcza ciepłe odcienie beżu, jasnego brązu, morelowego pomarańczowego, ale też ciepłej zieleni (np. szałwiowej) i zszarzałego błękitu. Można wykorzystać je do pomalowania wszystkich ścian i stworzenia przytulnego, choć eleganckiego wnętrza. Innym sposobem jest wprowadzenie tych barw poprzez meble czy dodatki, które doskonale będą wyglądać na białym lub szarym tle ścian.

Skandynawski styl – jakie meble będą odpowiednie?

Wnętrza skandynawskie odznaczają się umiarem aranżacyjnym. Oznacza to, że dobór mebli i dodatków jest w ich przypadku niezwykle przemyślany. Projektantom zależy i na funkcjonalności wnętrza, i na efekcie przestronności. Jakie meble wybrać do pomieszczeń urządzonych zgodnie z zasadami nowoczesnego stylu skandynawskiego? Przede wszystkim powinny to być modele o wysokiej jakości projektowej i wykonania, ponieważ design to drugie imię stylu skandynawskiego.

Meble do wnętrz skandynawskich przeważnie wykonane są z naturalnych surowców i odznaczają się prostą formą. Do skandynawskiego stylu pasować będą więc modele wyprodukowane z naturalnego drewniana – zarówno rodzimego, np. bielonego dębu, jak i egzotycznego, np. teaku. Sprawdzą się też modele szklane, metalowe, a także meble tapicerowane z obiciami lnianymi, wełnianymi czy welurowymi. Całości dopełnić powinny starannie wybrane dodatki, np. drewniane i szklane misy czy patery, pojedyncze i duże obrazy lub plakaty.

Wg. stanu prawnego na dzień 1.12.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.